3 rzeczy, o których musisz pamiętać kupując motocykl w UK

3 rzeczy, o których musisz pamiętać kupując motocykl w UK

Coraz więcej osób, zarówno w Polsce, jak i na terenie Wielkiej Brytanii, decyduje się na jazdę na motocyklu. Jest to nie tylko świetny sposób na spędzanie wolnego czasu z grupą znajomych i zwiedzanie okolicy, ale także wygodny środek transportu w codziennym życiu. Jednak zanim kupisz ten pierwszy, wymarzony motor jest kilka rzeczy, o których musisz pamiętać już na samym początku, tak by Twoja przygoda z motocyklem nie wiązała się z żadnymi komplikacjami. Każdy fan jazdy motocyklem potrafi godzinami opowiadać o uczuciu wolności i radości, jaką daje poruszanie się po drogach właśnie w ten sposób. Warto jednak zwrócić uwagę, że są one też po prostu bardzo praktyczne. Pozwalają na szybsze niż w samochodzie poruszanie się po zatłoczonym mieście, łatwiejsza jest również kwestia znalezienia miejsca parkingowego, ponieważ motor zajmuje po prostu zdecydowanie mniej miejsca.

Prawo jazdy

Chcąc uzyskać uprawnienia do poruszania się po brytyjskich drogach motocyklem, niezbędne jest zdobycie prawa jazdy kategorii A. Taki dokument może zostać wydany tylko po zdaniu egzaminu, na który składają się dwa etapy: teoretyczny i praktyczny. Ważne jest również to, że w roku poprzedzającym przystąpienie do egzaminu należy przebywać w UK przez co najmniej 185 dni. Samo prawo jazdy uzyskać można za pośrednictwem jednego z dwóch trybów: Staged Access, czyli sposób przeznaczony dla osób, które ukończyły 21 lat i już od przynajmniej dwóch lat posiadają prawo jazdy kategorii A2 oraz Direct Access, z którego mogą skorzystać osoby powyżej 24 roku życia. W drugim przypadku wcześniejsze posiadanie uprawnień do kierowania motocyklami mniejszej pojemności nie jest wymagane.

Wybierz odpowiedni motocykl

Zdobycie uprawnień i załatwianie wszelkich formalności jest ważne, jednak dla każdej osoby, która marzy o swoim własnym motocyklu, jest to tylko dodatek do tego, co najważniejsze, czyli wybrania tego wymarzonego modelu. Jeżeli posiadane przez Ciebie prawo jazdy uprawnia Cię do poruszania się pojazdami tylko wybranej pojemności, pamiętaj, by uwzględnić ten fakt przy podejmowaniu decyzji. Nie możesz również zapomnieć o tym, do czego ten motor ma Ci służyć. Inne rozwiązania będą dobre do weekendowych wypadów za miasto, a inne dobrze sprawdzą się przy codziennych podróżach do pracy. Dlatego właśnie powinieneś wybrać taki model, który będzie praktyczny i wygodny w Twojej sytuacji.

Zadbaj o formalności

Kiedy kupisz już swój pierwszy motor, przyjdzie czas na zadbanie o dopełnienie wszelkich niezbędnych formalności. Jeżeli swój motocykl kupiłeś prosto z salonu, rejestracją może zająć się salon, z którym podpisujesz umowę. Może to prowadzić do dodatkowych kosztów, jednak da Ci pewność, że cały proces zakończy się szybko i sprawnie. Kiedy jednak kupujesz motor używany, będziesz musiał zadbać o rejestrację we własnym zakresie. Dodatkowe formalności mogą być wymagane w przypadku sprowadzenia motocykla z zagranicy, dlatego warto dokładnie zapoznać się z niezbędnymi warunkami, jakie trzeba spełnić w tym konkretnym przypadku. Kolejną rzeczą, o jakiej trzeba pamiętać, jest zadbanie o odpowiednie ubezpieczenie motocykla w UK. Posiadanie przynajmniej podstawowego wariantu jest niezbędne do poruszania się po drogach, nie warto więc zwlekać z poszukiwaniami odpowiedniej oferty.

Kiedy wszystkie formalności zostały zakończone, a niezbędne opłaty są już uiszczone, nadszedł moment, w którym możesz zacząć cieszyć się z jazdy swoim nowym motorem. Wybierz najciekawszą trasę w okolicy lub po prostu ruszaj przed siebie, niezależnie od tego, gdzie pojedziesz, radość z jazdy będzie tak samo duża.

Najnowsze

Leave a Comment