Aparaty ortodontyczne – leczenie wad zgryzu

Aparaty ortodontyczne – leczenie wad zgryzu

Ortodoncja to niezwykle ważna dziedzina stomatologii. Profilaktyka, a następnie leczenie wad zgryzu bądź szczękowo-twarzowych, przeprowadzane mogą być u osób w każdym wieku. Aparaty ortodontyczne różnią się między sobą wyglądem i wykonaniem, dzięki czemu ortodonta jest w stanie dobrać idealne rozwiązanie dla dzieci, młodzieży czy dorosłych.

Wczesne leczenie wady zgryzu

Olśniewający uśmiech to marzenie niejednej osoby. Współczesne możliwości stomatologiczne pozwalają wykonywać w obrębie jamy ustnej zabiegi, które są w stanie znacznie poprawić stan i wygląd uzębienia. Doskonałym przykładem jest skorzystanie z możliwości leczenia ortodontycznego. Specjalista wdraża najlepsze rozwiązanie dla pacjenta, które nie tylko poprawia warunki zgryzowe, ale wpłynąć może także na lekką zmianę w ułożeniu warg, policzków czy zmianę odcinka nosowego do szczękowego twarzy.

Zaleca się, aby wizytę u ortodonty dziecko odbyło we wczesnym wieku – im szybciej zdiagnozowany zostanie problem, tym łatwiejsze będzie leczenie. Rodzice dbać powinni także o zapobieganie złym nawykom swoich pociech, które w konsekwencji przyczynić się mogą do pogorszenia zgryzu. Dodatkowo pogłębiająca się wada znacząco wpływa na estetykę całej twarzy.

Kiedy należy założyć aparat ortodontyczny?

Aparaty ortodontyczne Kraków koniecznie założyć należy w kilku przypadkach:

  • stłoczenia uzębienia – gdy w jamie ustnej znajduje się zbyt dużo zębów,
  • szpary – najczęściej szerokie przestrzenie międzyzębowe spowodowane są utratą uzębienia,
  • przodozgryzu górnego – zęby górne są wysunięte zbyt do przodu, podczas, gdy dolne znajdują nienaturalnie w tyle,
  • wysunięcia żuchwy – uzębienie, znajdujące się na dole, wysunięte jest do przodu, natomiast górne zęby umiejscowione są w tyle,
  • przemieszczenia linii środkowej – środek uzębienia górnego nie jest na tym samym poziomie, co środek dolnych,
  • zgryzu otwartego – gdy wolna przestrzeń znajduje się pomiędzy przednim uzębieniem gryzącym a bocznym,
  • zgryzu krzyżowego – zachodzenie uzębienia w sposób do siebie odwrotny.

Po zdjęciu aparatu ortodontycznego wiele osób decyduje się na wybielanie zębów Kraków. Noszenie przez długi czas aparatu spowodować może, iż kolor uzębienia może się nieco pogorszyć. Wówczas dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie nakładek wraz ze specjalnym preparatem wybielającym. Stomatolog Kraków na pierwszej wizycie dokładnie poinformuje pacjenta, jak powinien wyglądać zabieg wybielania na etapie domowym.

Najnowsze

Leave a Comment