Balustrady szklane dla deweloperów

Balustrady szklane dla deweloperów

Konstrukcje szklane na dobre wpisały się w nowoczesne budownictwo. Dziś ciężko wyobrazić sobie wykończenie domów lub deweloperskich inwestycji bez montażu szklanych balustrad. Dzięki wyjątkowej estetyce i uniwersalności znalazły one zastosowanie w niemalże każdym wystroju wnętrz, stając się wyznacznikiem wiodących trendów. Cechą charakterystyczną szkła jest jego uniwersalność. Inwestując w zakup konstrukcji aluminiowo- szklanej mamy gwarancję, że zachowa ona nie tylko ponadczasowy charakter, ale funkcjonalność na długie lata.

Balustrady szklane

Balustrady szklane z roku na rok zyskują na popularności i są cenione nie tylko przez inwestorów i architektów, ale również nas samych. Na przestrzeni lat technologia produkcji i obróbki szkła, dała możliwość zastosowania ich prawie wszędzie i w każdych warunkach. Szkło doskonale komponuje się z szeroką gamą materiałów, takich jak drewno, ceramika, beton, kamień, metal i wiele innych. Niektóre modele balustrad są niemalże niezauważalne, co jeszcze bardziej podkreśla ich ponadczasowy styl. Szkło nie tylko rozjaśnia i wzbogaca wnętrza, ale również przepuszcza promienie słoneczne, optycznie powiększając nawet najmniejsze przestrzenie. Wizualne walory balustrad szklanych łączą się z ich funkcjonalnością, ponieważ jest to rozwiązanie bardzo bezpieczne. Wykonane są one ze szkła VSG lub VSG ESG. Szkło laminowane bezpieczne tzw. VSG stanowi dwie szklane tafle połączone specjalną folią PVB. W przypadku stłuczenia chroni ona szkło przed rozsypaniem, zatrzymując odłamki szklane na swojej powierzchni. Do laminowania można wykorzystać również szkło hartowane o oznaczeniu ESG. Poddawane jest ono specjalnej obróbce termicznej, gdzie ogrzewa się je do temperatury 600 stopni Celsjusza, a potem schładza zimnym powietrzem. Dzięki takiemu zabiegowi wzrasta znacznie jego wytrzymałość na uszkodzenia. Balustrada szklana jest najczęściej wybierana nie tylko jako element ochronny i zabezpieczający tarasów, balkonów czy schodów, ale również jako dekoracja budynków i wnętrz.

Balustrady na balkon

Balustrady szklane balkonowe nawiązują do współczesnych trendów i stanowią ponadczasowe wykończenie nie tylko mieszkań, ale również bloków czy innych budynków użyteczności publicznej. Od klasycznych różnią się dużą przeźroczystością i przepuszczalnością świetlną stanowiąc innowacyjne i designerskie rozwiązanie w naszych domach. Nic więc dziwnego, że stały się również balustradami dla deweloperów, którzy docenili ich zalety i wykorzystują je w swoich inwestycjach.

Nowoczesny wygląd nie pozwala przejść obojętnie obok szklanej konstrukcji. Dodatkowym atutem, jest łatwość w utrzymaniu jej w czystości. Obecny rynek daje możliwość zakupu szyb samoczyszczących, które niwelują przyklejanie się zabrudzeń do tafli. Zanieczyszczenia organiczne pod wpływem promieni słonecznych ulegają rozkładowi, dzięki czemu możemy zmniejszyć częstotliwość mycia. Ponadto światło sprawia, że powłoka nabiera właściwości hydrofilowych. Gdy pada deszcz, woda nie zbiera się na taflach w postaci kropli, tylko swobodnie spływa, spłukując przy tym wszystkie zanieczyszczenia.

Balustrady szklane nie wymagają konserwacji, jak te wykonane z innych materiałów. Ich powierzchnia jest odporna na zmienne warunki atmosferyczne. Do okuć najczęściej jest wykorzystywane aluminium bądź stal, które charakteryzują się dużą odpornością np. na korozję.

Balustrady na taras

Balustrady szklane na taras dzięki swojemu designerskiemu wyglądowi wyróżniają każdą elewację podnosząc przy tym rangę budynków. W przypadku budowli o przysadzistych bryłach, szklana konstrukcja sprawia, że wydają się szczuplejsze. Przeźroczyste szkło nie tylko optycznie powiększa taras, ale również otwiera go na otoczenie, zacierając granicę między przestrzenią domu, a otaczającą naturą. Pomieszczenia z wyjściem na taras wydają się większe, ponieważ dzięki takiej balustradzie nie tworzy się wizualna bariera. Tafle szkła, szczególnie te pozbawione słupków stają się elegancką ozdobą domów czy tez biurowców.

W przypadku balustrady szklanej tarasowej wyróżniamy trzy rodzaje mocowań.

  • od góry, profile są przykręcane do górnej powierzchni płyty tarasu
  • z boku (od czoła), na powierzchni czołowej płyty tarasu
  • od dołu na spodniej powierzchni płyty tarasu

Najbardziej zalecanym sposobem montowania jest montaż profili od spodu płyty, gdzie warstwy termo i hydroizolacji pozostają nienaruszone. Dzięki temu zabiegowi ograniczony jest dostęp wody w miejscu zamocowania. Balustrada szklana montowana od dołu nie zajmuje dodatkowej przestrzeni przez co zwiększa powierzchnie użytkową tarasu.

Balustrady na schody

Schody wzbogacone o omawiany rodzaj zabezpieczenia zyskują na lekkości. Dobrze wykonane konstrukcje sprawdzają się zarówno we wnętrzach np. biurowców, jak i na zewnątrz budynków. W przypadku montażu we wnętrzu wyróżniamy dwa rodzaje okuć:

  • listwy dolne (montowane liniowo) zwykle stosowane do płaskiego podłoża, w przypadku spoczników albo jako zabezpieczenie piętra czy też antresoli
  • mocowanie punktowe (niewielkie rotule) – do biegu schodów

Jeżeli montaż jest wykonywany na zewnątrz budynku, trzeba liczyć się z narażeniem konstrukcji na działanie czynników atmosferycznych. W takiej sytuacji należy skorzystać z innego rozwiązania, stawiając na okucia wykonane z aluminium lub stali. Warto również mieć na uwadze wykorzystanie okuć przegubowych, które pozwalają na lekkie odkształcanie się szklanych powierzchni np. pod wpływem wiatru. Unikamy wtedy naprężeń tafli oraz samego mocowania.

W celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa przy wykończeniu balustrad szklanych stosuje się różnego rodzaju pochwyty. Warto zwrócić uwagę na to, aby były trwałe i wytrzymałe. Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów uchwytów, które można dopasować do praktycznie każdej balustrady bez względu na kształt i wielkość.

Pochwyt pełni funkcję stabilizującą szkła i nadaje formę konstrukcji. Wyróżniamy pochwyty:

  • drewniane
  • ze stali nierdzewnej szczotkowanej
  • ze stali nierdzewnej polerowanej
  • z odlewów cynkowych

Pochwyty mogą być albo mocowane bocznie za pomocą uchwytów albo nałożone na szkło dzięki specjalnym wycięciom.

Dla zachowania jeszcze bardziej nowoczesnego wyglądu wnętrz np. biurowców oraz integracji otoczenia biurowego z konstrukcją, montuje się barierki bez pochwytu. Balustrady bez pochwytu stają się coraz bardziej popularne szczególnie we wnętrzach nowoczesnych budynków. Ich zaletą jest nie tylko gwarancja wysokiego poziomu bezpieczeństwa, ale również walory wizualne.

Znaną i cenioną firmą z doświadczeniem, zajmującą się profesjonalnym doradztwem i montażem m.in. balustrad jest SALGAT – balustrady aluminiowo-szklane.

Szklane konstrukcje doskonale wpisują się we współczesne rozwiązania architektoniczne. Budynki dopełnione o elementy ze szkła zyskują dodatkowe walory estetyczne i funkcjonalne. Łączą świat natury z przestrzenią budynków, sprawiając że zyskują na jasności. Nowoczesne technologie obróbki tego uniwersalnego tworzywa sprawiają, że zmniejszają się ograniczenia, co do jego zastosowania w architekturze. Szkło nadaje wysublimowanego charakteru wnętrzom, przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa. Możliwość wyboru wśród różnych form i kolorów, sprawia, że z każdym dniem przybywa zwolenników tego typu konstrukcji.

Najnowsze

Leave a Comment