Budownictwo szkieletowe – walczymy z popularnymi mitami

Budownictwo szkieletowe – walczymy z popularnymi mitami

Pomimo, że drewniane domy szkieletowe są tańsze w budowie od konstrukcji murowanych, a na ich postawienie potrzeba zaledwie kilka miesięcy, nadal wiele osób obawia się tej technologii. Obawy te są zazwyczaj spowodowane brakiem wiedzy, a także plotkami rozpowszechnianymi najczęściej przez laików. Dlatego też warto obalić najpopularniejsze mity dotyczące budownictwa szkieletowego.

Nietrwałość i słaba odporność na silny wiatr 

Podstawowym argumentem używanym przez zwolenników tradycyjnych domów murowanych jest przekonanie, że tego rodzaju konstrukcje są trwalsze od budynków wykonanych w technologii szkieletowej. Nie jest to prawda, ponieważ zarówno w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, jak i Skandynawii bez trudu znaleźć można ponad stuletnie domy szkieletowe. Zdaniem specjalistów budynek postawiony z dobrej jakości drewna i odpowiednio zaizolowany charakteryzuje się podobną trwałością jak konstrukcja murowana.  

Wielu sceptyków podkreśla także, że domy szkieletowe są mniej odporne na działanie silnego wiatru. W przypadku terenów zagrożonych wichurami stosuje się specjalne wzmocnienia konstrukcyjne, które zwiększają sztywność bryły budynku. Kiedy zatem budowa domu szkieletowego będzie opłacalna? Tego dowiesz się tutaj: https://www.siniat.pl/pl-pl/blog/strefa-eksperta/budownictwo-szkieletowe-kiedy-warto-rozwazyc-postawienie-domu-w-tej-technologii

Chłód i hałas 

Wśród wielu osób panuje przekonanie, że domy drewniane szybko się wychładzają i zimą ciężko utrzymać w nich ciepło. Podobnie jak w przypadku konstrukcji murowanych tempo utraty ciepła uzależnione będzie w ogromnym stopniu od rodzaju i jakości zastosowanych materiałów izolacyjnych. Nowoczesne domy szkieletowe o podwyższonych standardach energetycznych są oszczędne i zapewniają znakomity komfort cieplny.  

Przeciwnicy budownictwa szkieletowego straszą, że drewniane domy skrzypią i są głośne. Tymczasem prawidłowo postawiona konstrukcja nie wydaje żadnych niepokojących dźwięków, a poziom akustyczności wnętrza zależy od rodzaju użytych materiałów wykończeniowych. Zastosowanie akustycznej wełny mineralnej oraz umieszczenie rur instalacyjnych w kołnierzach izolacyjnych pozwala skutecznie wyciszyć każde wnętrze. 

Najnowsze

Leave a Comment