Czy układanie płytek chodnikowych jest skomplikowane?

Czy układanie płytek chodnikowych jest skomplikowane

Ułożenie płytek chodnikowych jest raczej zadaniem dla osób posiadających już doświadczenie w podobnych pracach. Im jest ono większe, tym mniej problemów należy się spodziewać. Nie można zakładać, że w ogóle się one nie pojawią, ale stworzenie estetycznego chodnika nie jest ponad możliwości wprawnego fachowca z innych dziedzin. O czym jednak warto szczególnie pamiętać?

Jak przygotować się do właściwej części prac?

Zanim zabierzemy się do kładzenia płytek chodnikowych, musimy przygotować jednolitą, gładką powierzchnię. Procedurę przygotowania ziemi nazywamy korytowaniem. W jej ramach zrywamy wierzchnią warstwę gruntu. Oczywiście ułatwieniem będzie płaskie ukształtowanie terenu. Dużo więcej pracy natomiast wykonamy tam, gdzie krajobraz jest raczej pagórkowaty. Stworzenie perfekcyjnie płaskiej powierzchni nie jest łatwe, ale warto pamiętać, że wszelkie odchylenia od normy wynikające z zaniechań na tym etapie po położeniu płytek chodnikowych przełożą się na widoczne niedoskonałości. 

Zaprawa – jakie powinna mieć cechy?

Wydaje się, że nawet jeśli wiedza potrzebna do przygotowania skutecznej zaprawy nie jest powszechnie znana, to na pewno posiada ją każdy, kto choć godzinę spędził na budowie. Piasek mieszamy z wodą i cementem – to proste. Zdecydowanie bardziej wymagające zadanie stanowi zachowanie właściwych proporcji wszystkich wymienionych składników. To właśnie ta kwestia jest najczęściej powodem protestów i uwag ze strony kierowników budowy. Jeśli chcesz zachować pełen profesjonalizm prac przy układaniu płytek chodnikowych, zwróć szczególną uwagę na gęstość zaprawy. Jeśli będzie ona zbyt rzadka, szybko zmiesza się z gruntem, co właściwie uniemożliwi kontynuowanie procedury.

Na co zwracać uwagę przy układaniu płytek?

Kolejnym etapem jest oczywiście umieszczanie płytek chodnikowych na powierzchni zaprawy. Kluczowe jest zachowanie odpowiedniej szerokości szczelin między poszczególnymi elementami. Nie chodzi o to, że powinny one mierzyć np. dokładnie jeden centymetr. Wystarczy, że przyjmiemy wymiar, który sprawdzi się w przypadku konkretnego wzoru płytek chodnikowych i będziemy się go trzymać. Dokładność jest w tym przypadku cnotą, od której zależy ostateczny rezultat. 

Aby położyć płytki chodnikowe nie trzeba być wcale profesjonalistą. Nawet jeśli w głowie pojawiają się wątpliwości, warto zabrać się za naukę nowej umiejętności. Kto wie, może właśnie kładzenie płytek chodnikowych będzie dziedziną, w której zaczniesz się specjalizować?

Najnowsze

Leave a Comment