Długi seniorów. Jak spłacić zobowiązanie na emeryturze?

Długi seniorów. Jak spłacić zobowiązanie na emeryturze

Około 6 miliardów złotych – tyle wynoszą długi, które spoczywają na polskich emerytach. Seniorzy bardzo często zadłużają się, aby wesprzeć młodszych krewnych. Eksperci przewidują, że problemy finansowe osób w jesieni wieku mogą się pogłębić, z uwagi na skutki gospodarcze pandemii koronawirusa. Co zatem mogą one zrobić, aby nie narażać się na konsekwencje długów? Gdzie można otrzymać pomoc w spłacie zadłużenia? Podpowiadamy.

Podeszły wiek nie jest dziś przeszkodą w uzyskaniu pożyczki – czy to z banku, czy z innej instytucji finansowej. Choć istnieją pewne ograniczenia, osoby na emeryturze są dla banków, zasadniczo, wiarygodnymi klientami, ponieważ osiągają stały i pewny przychód. Mimo to zdarza się, że seniorzy doświadczają problemów ze spłacaniem zadłużenia – choćby z uwagi na wzrost cen w sklepach czy pojawienie się nowych obciążeń finansowych. Co zrobić, aby w takiej sytuacji nie narażać się na nieprzyjemne konsekwencje niespłacania długów? Można zwrócić się o pomoc w spłacie zadłużenia do instytucji, która obsługuje daną płatność.

Jak senior może spłacić długi?

Kiedy pojawi się problem z regularnym uiszczaniem należnych rat, senior naraża się na poważne konsekwencje – począwszy od odsetek za opóźnienie, aż po sprawę sądową i egzekucję komorniczą. To jednak czarny scenariusz, któremu można zapobiec. Jak?

Zgłoś się po pomoc w sprawie zadłużenia tak szybko, jak to możliwe

Możesz jej szukać u wierzyciela. Pamiętaj jednak, że jeśli nie płaciłeś rat przez dłuższy czas, obsługę zobowiązania mogła przejąć firma windykacyjna, np. Ultimo. Wówczas to właśnie z nią trzeba prowadzić negocjacje. Wbrew pozorom jest to dobra wiadomość, ponieważ takie instytucje podchodzą do osób zadłużonych ze zrozumieniem i pomagają rozłożyć należną kwotę na dogodne raty.

Jeśli więc senior wpadnie w długi wynoszące kilka czy kilkanaście tysięcy złotych, nie musi ich spłacać jednorazowo. Może poprosić o rozłożenie tej kwoty na raty – takie, których wysokość będzie można pokryć z emerytury. Żeby skorzystać z tego rozwiązania, wystarczy skontaktować się z firmą windykacyjną w najdogodniejszy dla siebie sposób – np. telefonicznie bądź listownie. Dostępny jest także internetowy panel obsługi klienta. Osoba starsza może się na niego zalogować np. przy wsparciu młodszego krewnego i tak dopełnić wszystkich formalności.

Poszukaj oszczędności

Aby pozbyć się długu najszybciej, jak to możliwe, warto spróbować płacić wyższe raty. Czasami wystarczy nieco ograniczyć zbędne wydatki, aby zyskać dodatkowe kilkadziesiąt czy kilkaset złotych miesięcznie. Senior może np.:

  • skonsultować z lekarzem listę przyjmowanych przez siebie suplementów diety – może się okazać, że niektóre z nich nie są niezbędne i można je wyeliminować z domowej apteczki,
  • spojrzeć uważniej na codzienne wydatki podczas zakupów spożywczych i gospodarczych.

Czy długi może spłacić osoba trzecia?

Dość często zdarza się tak, że emeryci biorą pożyczki, żeby wspomóc swoich krewnych w trudnej sytuacji. Dlatego, kiedy senior doświadczy problemów ze spłatą takich zobowiązań, powinien rozważyć poproszenie o pomoc członków rodziny. Krewni, jak i przyjaciele mogą bez problemu uregulować długi osoby trzeciej. Mogą to zrobić, po prostu przesyłając pieniądze na konto wierzyciela lub formalnie przejmując na siebie spłatę długów. To, które rozwiązanie jest korzystniejsze, zależy od sytuacji.

Pewne jest jedno: jeśli pojawiają się długi, warto zareagować najszybciej, jak to możliwe. Podpisanie ugody z wierzycielem czy firmą windykacyjną pozwoli rozłożyć zobowiązanie na niewielkie raty bez stresu o proces sądowy czy wizytę komornika.

Artykuł partnera

Najnowsze

Leave a Comment