Domki letniskowe – czy to droga inwestycja?

Domki letniskowe – czy to droga inwestycja?

Mając na myśli inwestowanie w nieruchomości, zazwyczaj pierwsza myśl pada na dom albo mieszkanie. Jest jednak część osób, które chciałyby mieć własne domki nad morzem. Dla jednych to możliwość wypoczynku, bez konieczności poszukiwania noclegu. Z kolei inni chcieliby czerpać korzyści, wynajmując domki. Czy taka inwestycja jest opłacalna? O czym warto pamiętać przed podjęciem decyzji o budowie czy kupnie gotowych domków?

Domek letniskowy – na jakie koszty trzeba być przygotowanym?

Posiadanie domków letniskowych to bardzo często pragnienie osób, które na co dzień mieszkają w mieście. Możliwości na zakup działki z domkiem jest kilka. Jednym z nich jest kupno gotowego domku razem z ziemią. Można również zainwestować w nieduży kawałek gruntu i postawić na nim zaprojektowany przez siebie czy architekta domek. Działek najlepiej szukać na sprawdzonych stronach, m.in. tutaj https://odwlasciciela.pl/dzialki.html. Można znaleźć tutaj działki w różnych miejscowościach, również nadmorskich. Inwestując w działkę z domkiem, bądź taką, na której go postawisz, możesz zarobić, ale trzeba liczyć się też z kosztami.

Chcąc kupić działkę w nadmorskiej miejscowości, należy liczyć się z dość wysokimi cenami. W miejscowościach o mniejszym natężeniu ruchu turystycznego może być trochę taniej, ale chcąc mieć odpowiednią pod budowę ziemię, trzeba wiedzieć, że nie będą to małe koszty zakupu. Czasem cena uzależniona jest od odległości od większego miasta. Nie jest to jednak regułą. Ceny działek pozostają niezmiennie w wysokich kwotach, niezależnie od rejonu turystycznego, w którym są umiejscowione. Cena działki jest zależna również od charakteru jej wykorzystywania. Działki rolne są zdecydowanie tańsze od działek budowlanych. Jeśli w zamiarze mamy postawienie niewielkiego obiektu spełniającego zadanie domku letniskowego, który nie będzie wymagał pozwolenia na budowę, jedynie trzeba będzie zgłosić go do odpowiedniego urzędu. Ważną kwestią jest sprawdzenie, czy wybrana przez nas działka, jest uzbrojona. Jeśli nie, należy doliczyć koszty związane z podłączeniem niezbędnych instalacji. Domek, który miałby mieć dostęp do wody, co wiązać się będzie z dodatkowym kosztem, wywiercenia studni głębinowej. Zazwyczaj na taką inwestycję należy przeznaczyć do 10 tys. złotych.

Budowa domku a koszty z tym związane

Aby wybudować domek, należy również mieć na uwadze spore koszty. Budowa nie jest już uzależniona od lokalizacji. Kwoty inwestowane są zależne od materiałów, jakie zostaną wykorzystane do budowy i na jakie rozwiązania w domku postawimy. Na uwadze trzeba mieć też opłacenie budowlańców i wykończeniowców. Jeśli chcemy wybudować domek niewielkim kosztem, możemy zainwestować np. w drewno z odzysku. Budując domek z wyższej klasy drewna czy murowany musimy liczyć się z większymi wydatkami. Ostateczny koszt za wybudowanie domku będzie uwarunkowany tym, kogo wynajmiemy do jego budowy. Jeśli będzie to profesjonalna firma, która zajmie się budową w krótkim czasie, to koszt będzie wysoki. Można również odszukać w internecie, w ogłoszeniach lokalnych, prywatne osoby i im zlecić budowę. Zapewne nie będzie to taka solidna konstrukcja, jak wykonana przez profesjonalną firmę, a dodatkowo czas budowy może być wydłużony. Najmniej kosztów poniesiemy, wykonując domek samodzielnie, jeśli mamy umiejętności budowlane i mamy więcej czasu na wybudowanie. Kolejną z opcji jest zakup gotowego domku, który będzie przywieziony i postawiony w wyznaczonym miejscu. W przypadku, gdy masz umiejętności marketingowe, którymi umiejętnie zachęcisz do odwiedzania go, to można również postawić na niekonwencjonalne rozwiązania, np. domek kontenerowy.

Czy budowa domku letniskowego jest opłacalna?

Zainwestowanie w domki letniskowe może być opłacalna bardziej albo mniej. Wszystko zależne jest od posiadanych umiejętności, wiedzy na temat zarządzania domkami oraz nakładu pracy osoby stawiającej takie domki. Działka z postawionym domkiem będzie przynosić zyski, nawet jeśli nie zostanie sprzedana. Jeśli w zamiarze masz chęć odpoczynku od miejskiego zgiełku i codziennych obowiązków, to domek w spokojnym miejscu, nad wodą jest idealnym rozwiązaniem. A przy tym również można zarobić, wynajmując je osobom przyjeżdżającym na urlop, wakacje czy weekend.

Najnowsze

Leave a Comment