Wokół budowy domów w technologii szkieletowej narosło wiele szkodliwych mitów. Większość z nich nie ma pokrycia w rzeczywistości i powstała, kiedy domy szkieletowe były nowością w Polsce.
W wielu przypadkach budową zajmowały się niedoświadczone osoby, popełniające błędy, które skutkowały złą opinią o tej technologii. Tymczasem dom szkieletowy ma wiele zalet i jest dobrą alternatywą do tradycyjnego budownictwa.
Nie jest przypadkiem, że są one bardzo powszechnie budowane w krajach skandynawskich czy np. w Kanadzie.
Budowa domu szkieletowego – technologia
Szkielet domu stanowi drewniana konstrukcja stawiana na fundamentach. Następnie szkielet pokrywa się poszyciem zewnętrznym i wewnętrznym z desek lub płyt OSB. Przestrzeń pomiędzy nimi wypełnia się materiałem izolacyjnym – wełną mineralną. Dla zabezpieczenia przed wilgocią i wiatrem stosuje się dodatkowo warstwy materiałów para i wiatroizolacyjnych. Wykończenie domu może być wykonane w dowolnych materiałów. Domy z elewacją wykończoną tynkiem, z zewnątrz, niczym nie różnią się od murowanych. Podczas całego procesu budowy tylko fundamenty wymagają czasu na wyschnięcie, konstrukcja domu jest w całości stawiana z materiałów suchych.
Ile trwa budowa domu szkieletowego?
Budowa z gotowych prefabrykatów trwa od kilku dni do tygodnia. Natomiast w przypadku składania konstrukcji z pojedynczych elementów około 3 miesięcy. Dzięki temu, że cały proces nie wymaga użycia materiałów wymagających schnięcia, budowa nie jest uzależniona od pory roku i warunków pogodowych.
Czy warto zdecydować się na budowę w technologii szkieletowej?
O domach szkieletowych mówi się, że m.in. są nietrwałe, głośne i łatwopalne. Zarzuty te nie mają pokrycia w rzeczywistości pod warunkiem zachowania zasad budowy i wykorzystania odpowiednich materiałów. Planując budowę domu warto rozważyć wybór technologii szkieletowej. Jakie zalety mają domy szkieletowe?
- prace budowlane można wykonać w dowolnej porze roku;
- krótki czas budowy niemożliwy do osiągnięcia przy tradycyjnym budownictwie;
- bardzo dobra izolacja cieplna;
- lekka konstrukcja nie wymaga tak solidnych fundamentów jak dom murowany, co obniża koszty;
- logistyka całej budowy jest znacznie uproszczona – nie wymaga organizowania dostaw różnych materiałów budowlanych;
- lekka konstrukcja sprawia, że dom łatwo przebudować;
- dzięki zastosowaniu naturalnych materiałów domy szkieletowe są przyjazne dla użytkowników i środowiska.
Czy dom szkieletowy może być pasywny?
Ze względu na dobrą izolację cieplną domy szkieletowe są energooszczędne. Przy zastosowaniu dodatkowych izolacji, odnawialnych źródeł energii i wentylacji rekuperacyjnej można wybudować nowoczesny, pasywny dom szkieletowy. Warunkiem jest zachowanie dodatkowych wymagań takich jak odpowiednia bryła, szczelność i maksymalne wykorzystanie promieni słonecznych np. przez przeszklenie południowych ścian.
Jak wybrać ekipę realizującą budowę?
Przy budowie domów szkieletowych jedną z istotniejszych kwestii jest znalezienie firmy, która zrealizuje inwestycję. Doświadczenie i solidność można zweryfikować, sprawdzając dotychczasowe realizacje. Ciekawą ofertę budowy domów szkieletowych ma firma Skandic Hus, stawiająca domy z prefabrykatów. Wykorzystanie prefabrykatów eliminuje możliwość popełnienia błędów podczas budowy. Przy technologii szkieletowej niezwykle istotna jest także kwestia wykorzystywanych materiałów, Skandic Hus korzysta tylko z drewna suszonego, które w ten sposób jest zabezpieczone przed grzybami czy pleśniami.