E- deklaracje. Wypełnianie PIT-u przez internet

epity

Pierwsze cztery miesiące roku, to czas na rozliczenie deklaracji podatkowych, zwanych popularnie PIT-ami. Jest to obywatelski obowiązek każdej osoby, która osiągnęła opodatkowany dochód finansowy. Rozliczenie można złożyć w urzędzie skarbowym lub przez internet. Jeszcze kilka lat temu, aby złożyć PIT trzeba było stać w gigantycznej kolejce, a każda pomyłka kończyła się powrotem do domu i wypełnianiem kolejnego formularza. Na szczęście pomocne w tym okazują się internetowe programy do rozliczania podatków i e-deklaracje.

Rozliczenie bez kolejki

Marnowanie połowy dnia w urzędzie skarbowym, konieczność brania wolnego w pracy, aby złożyć rozliczenie podatkowe, to wspomnienia wielu osób sprzed ery e-deklaracji. Obecnie coraz mniej osób odwiedza urząd skarbowy, aby rozliczyć PIT. Coraz więcej podatników korzysta z możliwości wysyłania PIT online.Jest to rozwiązanie dużo wygodniejsze, ponieważ nie trzeba stać w kolejkach, jeździć do skarbówki, denerwować się bardzo długim czasem obsługi. Osoby, które cenią swój czas i wolną unikać niepotrzebnych nerwów, wybierają opcję internetową.

Czym jest PIT- 11?

PIT-11 to podstawowa informacja o przychodach, dochodach oraz kosztach pobranych na podatek dochodowy od osób fizycznych. PIT11 to informacja dostarczona przez płatnika (np.: pracodawcę),  który w trakcie roku rozlicza, pobiera i wpłaca zaliczki na podatek dochodowy. Stanowi on podstawę do rozliczenia zeznań rocznych, takich jak: PIT-37 i PIT-36. Warto wiedzieć, że o PIT-11 pracownik nie musi wnioskować. Płatnik, czyli pracodawca lub ZUS mają obowiązek wysłania takiego PIT-u.

pit11

Kto rozlicza PIT-37?

PIT37 to najpopularniejsza deklaracja, którą składa się w sytuacji, kiedy pracownik, zleceniobiorca, emeryt czy rencista rozlicza swoje jedyne źródła przychodów rocznych. Dotyczy wyłącznie przychodów opodatkowanych według skali podatkowej 18% i 32%. Najłatwiej rozliczyć PIT-37 korzystając z programu PIT, który można pobrać przez internet. Deklarację podatkową składa się za pośrednictwem usługi „Twój e-PIT” udostępnionej przez Ministerstwo Finansów.  Na formularzu PIT-37 mogą rozliczać się także małżonkowie, o ile oboje spełniają warunki tego PIT-u. Deklarację PIT-37 może złożyć także osoba samotnie wychowująca dziecko.

Wygodne rozliczanie PIT-u przez internet

Rozliczenie PIT przez internet to najwygodniejsza droga, aby dopełnić tego obowiązku. Deklarację PIT składa się do 30 kwietnia. Terminu należy przestrzegać, ponieważ za opóźnienia skarbówka może ukarać podatnika. Program PIT przez internet to pewność, że w zeznaniu podatkowym nie ma błędów, ponieważ sprawdza on poprawność wprowadzonych w deklaracji danych. Dopiero po ich sprawdzeniu, podatnik ma możliwość zaakceptowania dokumentu.

Podatki to temat wobec którego społeczeństwo ma dużo wątpliwości. Ludzie gubią się w tym, jaki rodzaj PIT-u mają złożyć. W razie problemów z określeniem, która deklaracja jest właściwa, można zadzwonić do skarbówki i zapytać lub dokładnie przeczytać informację o rodzajach deklaracji znajdującą się w wyjaśnieniach do programu PIT.

Najnowsze

Leave a Comment