Palety są bardzo uniwersalnym i wdzięcznym do pracy materiałem stolarskim. Łatwo można je wykorzystać w domowych pieleszach do stworzenia wymarzonego mebla lub niebanalnego elementu dekoracyjnego. Ich pierwotne przeznaczenie sprawia, że meble mają surowy industrialny charakter, a dzięki możliwości ich pomalowania – możemy ocieplić powstały mebel, który wpisze się w styl rustykalny. Możliwości jest wiele, liczy się tylko pomysłowość i kreatywność – niewielkim kosztem możesz łatwo i przyjemnie odmienić swoje wnętrze. Skąd wziąć palety i ile za nie trzeba zapłacić?
Co stoi za popularnością palet?
Ostatnie lata to zdecydowanie dobry okres dla popularności palet drewnianych we wnętrzarstwie. Drewno jest bardzo uniwersalnym surowcem, który znakomicie odnajduje się w każdym stylu i każdym wnętrzu, a dzięki naturalnemu pochodzeniu, poddaje się recyklingowi, dzięki czemu można go powtórnie wykorzystać, czasem z zupełnie innym przeznaczeniem. Nie inaczej jest w przypadku palet drewnianych, które poddaje się odpowiedniej obróbce termicznej i po dokładnym oszlifowaniu mogą ponownie służyć przez długie lata. Znakomicie wpisują się w bardzo popularną ostatnio ideę less waste i działania proekologiczne. To doskonały sposób na odmienienie wnętrza niskim kosztem, szczególnie wtedy, gdy wykonujemy wszystko własnoręcznie. Z palet tworzy się meble do pokojów wypoczynkowych i sypialni, buduje się z nich też całe konstrukcje tarasowe, altany tarasowe oraz systemy do przechowywania w ogrodzie lub na balkonie czy tarasie, a także meble ogrodowe. Nadając drugie życie paletom przemysłowym, dbamy o środowisko naturalne i wspieramy proekologiczne działania na świecie.
Które palety wybrać?
Na rynku dostępne są różne rodzaje palet drewnianych, które różnią się między sobą parametrami i konstrukcją. Z tego względu, nie wszystkie palety drewniane są takie same, mimo że na pierwszy rzut oka mogą wyglądać podobnie, a nawet identycznie. Wszystko zależy bowiem od pierwotnego przeznaczenia danej palety, a co za tym idzie – od konstrukcji i zastosowanych materiałów do jej wyprodukowania. Najczęściej spotyka się palety o wymiarach 120x80x14,4 cm, które odznaczają się bardzo stabilną budową, a wzmocnienie konstrukcji za pomocą trzech deszczułek pozwala na uzyskanie bardzo dobrej wytrzymałości i odporności na czynniki mechaniczne. Europalety, bo o nich tu mowa, mają standaryzowane wymiary, dzięki czemu wszystkie wyglądają tak samo, a dodatkowe wzmocnienie nadaje im większą trwałość i nośność. Łatwo je poznać po charakterystycznym symbolu EPAL, znajdującym się na jednym z boków – potwierdza on oryginalność produktu i gwarantuje wszystkie właściwości palety znajdujące się w karcie produktu.
Gdzie kupisz palety i ile za nie zapłacisz?
Znalezienie lub zakup europalet drewnianych EPAL nie stanowią większego problemu. Są one na tyle popularnym rodzajem opakowań, że łatwo je znajdziesz w składach palet, składach budowlanych, a także na placach budowy czy przy magazynach jako odpad po rozładunku towaru. Musisz jednak zachować czujność, nie każda bowiem paleta jest jakościowa i nie każda znajduje się w dobrym stanie technicznym. Z tego powodu, najlepiej wybrać interesujące nas palety z oferty hurtowni palet, które oferują zarówno nowe, jak i używane palety. Są one opatrzone niezbędnymi certyfikatami, potwierdzającymi ich zgodność z obowiązującymi normami bezpieczeństwa. Jeśli chodzi i koszt zakupu palety, jest on zmienny i w dużej mierze zależy od regionu kraju – z pewnością więcej zapłacimy za paletę w hurtowni w Warszawie lub na jej obrzeżach, niż na Podlasiu. Zasadnicza różnica w cenie wynika również z tego, czy kupujemy nową czy też używaną paletę. Paleta, która była wcześniej w obiegu, może zostać dopuszczona ponownie do niego po uprzedniej renowacji. Prace renowacyjne obejmują takie czynności, jak naprawa powstałych uszkodzeń, oszlifowanie, czy impregnacja. Stan używanych palet w składzie palet nieraz nie odbiega od nowego produktu, profesjonalna naprawa uszkodzonych palet nadaje im drugie życie.