Gęś pieczona w kawałkach, w piekarniku lub w rękawie

Gęsina jest bardzo cenionym mięsem, można z niej przyrządzać  bardzo wiele potraw  takich jak gęś z jabłkami, wędzone półgęski, pasztety, krupnik i bardzo popularne gęsie pipki.

Więcej porad znajdziesz także na: https://alejakobiecosci.pl/

 Jak wybrać najlepszą gęś do pieczenia, by niedzielny obiad był na najwyższym poziomie?

  • Najlepsza gęsina jest w czasie od połowy października do połowy stycznia, więc możemy się nią cieszyć na Święta Bożego Narodzenia.
  • Najczęściej  gęsinę możemy kupić mrożoną w marketach, ale jeżeli mamy możliwość to wybierzmy świeżą gęś od zaprzyjaźnionego hodowcy.
  • Ważne jest, by dowiedzieć się,  skąd pochodzi ta gęś, czy była hodowana ekologicznie, czy z wolnego wybiegu oraz czym była karmiona.
  • Pieczeń z gęsi z pewnością wystarczy na obiad dla 6-10 osób, nawet gdy podczas pieczenia zmieni swoją objętość.
  • Kupując gęś,  musimy zwrócić uwagę,  aby miała ona szeroką pierś i złotą skórkę, będziemy wtedy pewni, że miała dużo przestrzeni i miała dużo trawy do jedzenia.
  • Nie kupujmy  tuszek o kolorze niebieskim i brązowym — te kolory świadczą o złym traktowaniu, złym skubaniu i obijaniu gęsi.
  • Pamiętajmy, by sprawdzić rozmiar gęsi, aby się nie okazało, że tuszka nie zmieści nam się do piekarnika.

Jak prawidłowo wyporcjować gęś oraz na co przeznaczyć poszczególne jej części, by wydobyć z nich smak?

  • Jeżeli  nie chcemy piec całej gęsi, możemy ja wyporcjować.
  • Pierś jest doskonała do sosów z wina czerwonego.
  • Ze skrzydełek możemy zrobić  zupę.
  • Uda gęsi  świetnie smakują  pieczone z jabłkami.
  • Żołądek  dusimy.
  • Wątróbka może być duszona, pieczona w cieście lub przygotowywane na inne sposoby.
  • Z podrobów robimy pyszny pasztet.
  • Wyśmienitym daniem z gęsi jest „Gęś  pieczona w kawałkach”.

Gęś pieczona w kawałkach

Przepis na „Gęś pieczoną w kawałkach” pochodzi od pani Magdy, która w 2015 roku zajęła pierwsze miejsce w konkursie „Kujawsko – Pomorska gęsina na Świętego Marcina”

Składniki na danie:

  • gęś lub jej części
  • 2 jabłka kwaskowate
  • 2 cebule lub 6 szalotek
  • słodka papryka, pieprz, sól, majeranek
  • brzoskwinie w puszce
  • żurawina do mięs

Przygotowanie:

  • Gęś należy umyć, osuszyć i podzielić na 4 lub 6 części zależnie od jej wielkości.
  • Skrzydełka, podroby, szyję należy użyć do ugotowania rosołu.
  • Kawałki gęsiny trzeba natrzeć przyprawami.
  • Zostawiamy ją w przyprawach na noc w lodówce.
  • Następnego dnia mięso obsmażamy z dwóch stron na złoty kolor.
  • Podsmażone mięso dajemy do brytfanki, podlewamy wodą i dusimy do miękkości  na wolnym ogniu. Czas jest zależny od wielkości tuszki, którą mamy.
  • Cebule i jabłka kroimy w ćwiartki i obkładamy nimi mięso i jeszcze razem smażymy.
  • Upieczoną gęsinę należy odstawić  w chłodne miejsce, w którym powinna czekać aż do następnego dnia.
  • Przed podaniem, podgrzewamy oraz kroimy na mniejsze części lub plastry.
  • Dodatkowo obkładamy ja brzoskwiniami i żurawiną.
  • Nasze danie wspaniale smakuje z czerwoną kapustą i buraczkami.

Tak przyrządzone danie świetnie sprawdzi się na uroczystych obiadach bądź kolacjach rodzinnych. Dodatkowo zachwyci ono swoim pięknym wyglądem. Wszystkim życzymy smacznego!

Gęś pieczona w kawałkach

Kiedy nie możemy patrzeć już na kurczaka, bo w ostatnim czasie był na obiad parę razy i jeszcze na grillu przyrządzaliśmy skrzydełka, a nie lubimy mięsa czerwonego, to warto spróbować czegoś nowego, innego drobiu. Na polskich stołach od wieków gościło kilka rodzajów drobiu: kurczaki, indyki, kaczki  i gęsi. Przez wiele lat zapomniano o gęsinie i hodowano ptaki głównie na eksport. Ponowne odkrycie polskiej kuchni, unowocześnianie jej, odkrywanie nowych smaków, łączenie w jedno danie kilku receptur, spowodowało, że gęsina odzyskała należne jej miejsce nie tylko w okolicach Poznania, ale w całej Polsce. Przepisów na gęsinę jest setki i na pewno każdy znajdzie danie, które zachwyci go smakiem.

Gęsina – cenione mięso

Gęsina jest nie tylko pyszna, ale przede wszystkim zdrowa, pełna potrzebnych dla organizmu składników. Jest źródłem m.in. nienasyconych kwasów tłuszczowych (omega 3 i 6), witamin A, E i z grupy B i wielu minerałów: cynku, żelaza, magnezu, potasu oraz fosforu.  Warto ją wprowadzić do jadłospisu. Jest tłusta i dlatego konsumenci obawiają się, że może być niezdrowa. Aby spróbować mięsa z gęsi, warto wykorzystać święto, z którym jest nierozerwalnie związana, czy  dzień św. Marcina z Tours, przypadające na 11 listopada, a więc na nasze Święto Niepodległości.

Podwójna okazja to bardzo spróbować gęsi pieczonej w kawałkach. Polacy zjadają mało gęsiny, zaledwie 17 gram rocznie. Nienasycone kwasy tłuszczowe (kwasy omega-3 i kwasy omega-6)  Obniżają poziom złego cholesterolu LDL i wspierają funkcjonowanie mózgu. Kolejnymi cennymi składnikami, które można dostarczyć do organizmu jedząc gęś pieczoną w kawałkach, jest niacyna, czyli witamina PP oraz witamina B3.  Powyższych witamin organizm nie jest w stanie wyprodukować w odpowiedniej ilości, więc trzeba stosować dietę, która zawiera wspominane witaminy. Niacyna dobrze wypływa na pracę mózgu i poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego.

Najlepsze gęsie mięso

Smakosze gęsiny twierdzą, że osoba, która naprawdę chce poznać apetyczny smak gęsiny, powinna tego mięsa w okresie od listopada do końca stycznia.  Na jakość mięsa ma wpływ sposób hodowli i karmienia ptaków. Gęś to ptak sporych rozmiarów, więc pieczeń z gęsi wystarczy na jeden obiad dla 6 do 10 osób. Idealna gęś powinna mieć szeroką pierś i złotą skórkę. Kupujący taką gęś może mieć pewność, że gęś miała dużo przestrzeni i skubała trawę, a mięso jest zdrowe, smaczne i w pełni wartościowe. Nie kupujmy  tuszek o kolorze niebieskim i brązowym, ponieważ taki kolory skóry świadczy o złym traktowaniu, złym skubaniu i obijaniu gęsi.  Mięso z gęsi jest kaloryczne, nie należy jej jeść codziennie, tylko raz na jakiś czas. Nie trzeba piec gęsi w całości. Świetnym pomysłem, który pozwoli odkryć smak różnych części tego gatunku drobiu, jest gęś pieczona w kawałkach.

Jak przygotować kawałki z gęsi?

Gęś trzeba do pieczenia dobrze przygotować, co zajmuje kilka godzin. Przez dwie/trzy godziny należy w wodzie moczyć mięso, następnie natrzeć je przyprawami i odstawić na dwie godziny do lodówki. Ze skrzydełek można zrobić zupę, udka można upiec z jabłkami, z podrobów można przyrządzić doskonały pasztet, a wątróbkę upiec w cieście. Przyprawy polecane do gęsi pieczonej w kawałkach to: majeranek, imbir, jałowiec, rozmaryn i kminek mielony.  Gęś powinno się piec przez dwie /trzy godziny w temperaturze od 190 do 200 stopni Celsjusza. Gęś pieczoną w kawałkach można podać z duszoną czerwoną kapustą, pieczonymi ziemniakami lub kaszą pęczak.

Przykładowy przepis na gęś pieczoną w kawałkach

Potrzebne będą: gęś 2 jabłka kwaskowate, 2 cebule lub 6 szalotek, słodka papryka, pieprz, sól, majeranek, brzoskwinie w puszce, żurawina do mięs.  Gęś należy podzielić na 4- 6 części, natrzeć przyprawami i zostawić na noc w lodówce. Następnego dnia przyrządzanie gęsi pieczonej w kawałkach zaczynamy od obsmażenia mięsa. Podsmażone mięso dajemy do brytfanki, podlewamy wodą i dusimy do miękkości na wolnym ogniu. W międzyczasie kroimy cebulę i jabłka w ćwiartki i obkładamy nimi mięso i jeszcze raz smażymy. Ostawiamy do lodówki, gdzie powinna być przechowywana do następnego dnia.  Przed podaniem mięso trzeba podgrzać i pokroić na mniejsze części. Dodatkowo obkładamy brzoskwiniami i żurawiną. Danie znakomicie smakuje z czerwoną kapustą i burakami.  Potrawa wygląda przepięknie. Jest idealnym świątecznym obiadem i świetnym pomysłem na przyjęcie urodzinowe.

Ciekawostka kulinarna

Z tuszki  gęsiej ważącej 6 kg można uzyskać 1 litr smalcu. Gęsi smalec ma niską temperaturę topnienia, co czyni go łatwo strawnym i fantastycznie nadającym się na kanapki, zwłaszcza z dodatkiem cebuli lub szczypiorku. Nie powinno się  na nim smażyć.

Niektóre badania wskazują, że  gęsina ma pozytywny wpływ na samopoczucie, pomaga w pozbyciu się złego nastroju.  Znawcy tematu właściwości mięsa z gęsi, przekonują, że tłuszcz z gęsiny jest afrodyzjakiem. Gęś znakomicie smakuje pieczona w kawałkach lub całości. Zimą powinna gościć, chociaż kilka razy na stole i sprawiać radość domownikom swoim wspaniałym smakiem.

Najnowsze

Leave a Comment