Hale produkcyjne – od czego zależy koszt budowy?

Hale produkcyjne - od czego zależy koszt budowy?

Coraz więcej firm decyduje się na zbudowane hali produkcyjnej stalowej zamiast jej murowanego odpowiednika. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na tempo realizacji prac budowlanych i na koszty. Te ostatnie są zdecydowanie mniejsze w przypadku wyboru hali stalowej, ale ciężko jednoznacznie określić, ile trzeba zapłacić za jeden metr kwadratowy, ponieważ ta kwota jest zależna od kilku czynników. Jakich?

Ostatnie lata pokazują, że stalowe hale produkcyjne stają się coraz częściej wybieraną przez przedsiębiorców alternatywą tradycyjnych hal. Przewaga konstrukcji stalowych leży nie tylko w tempie ich powstawania, lecz także w ostatecznych kosztach i w łatwości rozbudowy w razie zmiany profilu lub rozszerzenia działalności firmy. Jednocześnie hale stalowe spełniają wysokie standardy bezpieczeństwa i mogą być wykorzystywane w różnych branżach.

Różne rodzaje kosztów

Jeżeli chodzi o całkowitą kwotę inwestycji, trzeba wziąć pod uwagę, że na cenę za metr kwadratowy hali produkcyjnej składają się tak zwane koszty przygotowawcze – pozwolenia na budowę, projekt, opłaty wynikające z konieczności przystosowania terenu, w tym przeprowadzenia badań geologicznych i/lub hydrologicznych, koszty budowy – zależne m.in. od kubatury, rodzaju konstrukcji, jej przeznaczenia, typu poszycia, pokrycia dachu itp. oraz koszty wykończenia – montaż instalacji wodnych, elektrycznych, grzewczych, teletechnicznych oraz wyposażenia hali, np. okien, świetlików dachowych, drzwi, bram, suwnic, wyciągów czy żurawi warsztatowych. Znaczenie będą miały również udźwig i częstotliwość pracy wspomnianych urządzeń.

Doświadczony producent hal produkcyjnych? Sprawdź ofertę firmy, która działa w tej branży od 20 lat i wybudowała już ponad 1 900 000 m2 powierzchni: https://commercecon.pl/obiekty-przemyslowe/hale-produkcyjne/

Co powinien obejmować kosztorys?

Co zatem powinien obejmować kosztorys inwestycji? Warto zadbać o to, żeby był maksymalnie szczegółowy, to znaczy, aby uwzględniał koszty pośrednie, ceny zakupu materiałów budowlanych i ich transportu na miejsce budowy, tak zwaną robociznę, pracę sprzętu oraz podatki – w tym wypadku podatek VAT. Dodatkowo, w przypadku budowy hali z suwnicą koszty mogą być nieco wyższe ze względu na konieczność uwzględnienia wpływu obciążenia generowanego przez pracujące urządzenie oraz parametrów samej suwnicy, czyli wysokości podnoszenia haka, jej udźwigu oraz klasy pracy. W praktyce hala produkcyjna z suwnicą o udźwigu do 10 ton będzie o kilkadziesiąt procent droższa w budowie niż tradycyjna hala produkcyjna.

Hale produkcyjne – wymagania

Warto pamiętać, że hale tego typu muszą spełnić wymagania wynikające z prawa budowlanego. Obiekty, w których stale przebywają ludzie, powinny mieć odpowiednią izolacyjność cieplną, wysokość pomieszczeń nie mniejszą niż 3 m w świetle, być doświetlone światłem naturalnym – stąd konieczność zastosowania elementów takich jak naświetla ścienne czy dachowe pasma świetlne oraz mieć dostęp do zaplecza higieniczno-sanitarnego w odległości nie większej niż 75 m.

Najnowsze

Leave a Comment