Odbycie kursu na hydrauliczne dźwigi samochodowe otwiera szerokie perspektywy pracy w wielu branżach i krajowych oraz zagranicznych rynkach. Dźwigi HDS wykorzystywane są w branży logistycznej, transportowej, budowlanej, reklamowej, usługowej, a także przemysłowej. Duże braki wykwalifikowanych operatorów maszyn w Polsce oraz szerokie spektrum branż sprawiają, że świeżo upieczony operator dźwigu HDS może liczyć na niemal natychmiastowe otrzymanie pracy oraz przyzwoite wynagrodzenie.
Kto zapisze się na kurs HDS i jak on przebiega?
W zasadzie operatorem hydraulicznych dźwigów samochodowych może być każdy, również osoba, która nigdy nie miała styczności z podobnymi maszynami. Na kurs HDS może zapisać się każdy, kto ukończył 18. rok życia oraz nie wykazuje przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na danym stanowisku operatorskim. Kursant, który będzie również kierował w ruchu drogowym samochodem ciężarowym z wyposażonym żurawiem hydraulicznym, musi także mieć ważne prawo jazdy kategorii C.
Jak widać, uprawnienia operatorskie są powszechnie dostępne dla niemal każdej osoby. Sam kurs HDS składa się z teorii, podczas której uprawnieni i doświadczeni szkoleniowcy uczą kursantów obsługi maszyny, aktualnych przepisów BHP i dozoru technicznego, a także wskazują obowiązki operatorskie konieczne do wykonania przed, w trakcie i po zakończeniu pracy na stanowisku.
Po zakończeniu części teoretycznej kursanci odbywają praktyczną część szkolenia. W jej trakcie instruktorzy uczą prawidłowego, bezpiecznego i efektywnego obsługiwania hydraulicznych dźwigów samochodowych zgodnie z najnowszymi normami i zaleceniami.
Każdy kurs operatorski wieńczony jest egzaminem państwowym, który realizowany jest przez specjalnie powołaną komisję Urzędu Dozoru Technicznego. Egzamin jest płatny, a jego pozytywne zaliczenie pozwala uzyskać uprawnienia operatorskie na 5 lat bez ograniczeń co do rodzaju, parametrów i typu HDS.
Dlaczego powinieneś zapisać się na kurs HDS?
Uprawnienia operatora hydraulicznych dźwigów samochodowych pozwala uzyskać o wiele większą atrakcyjność na rynku pracy. Obecnie pracodawcy w branży budowlanej oraz w niemal całym sektorze przemysłowym cierpią na brak wykwalifikowanych pracowników. Takie warunki sprawiają, że osoby poszukujące pracy lub chcące się przebranżowić, mogą liczyć na atrakcyjniejsze zarobki oraz lepsze warunki pracy. Obecnie operator HDS bez trudu powinien znaleźć pracę w niemal każdym regionie naszego kraju, a także za granicą.
W samym 2018 roku pracodawcy podnieśli wynagrodzenia operatorom maszyn budowlanych i dźwignic o 10-30%, a także coraz więcej pracodawców angażuje się w programy finansowania kursów operatorskich swoim pracownikom.
Istotne są także zarobki operatorów. Wedle danych opublikowanych przez firmę Sedlak&Sedlak operatorzy hydraulicznych dźwigów samochodowych mogą liczyć na miesięczne zarobki oscylujące w granicach 2500-4000 zł brutto. Poza granicami naszego kraju stawki godzinowe operatorów hydraulicznych dźwigów samochodowych wynoszą nawet 70 €.