Jak często podlewać ogród wertykalny?

Jak często podlewać ogród wertykalny

To pytanie zadaje sobie wiele osób, które zastanawiają się nad wprowadzeniem ogrodu wertykalnego do swojego domu. Z pojedynczymi roślinami na parapetach jakoś dajemy radę, jednak ogromna ściana pełna zielonych kwiatów? Jak się w ogóle do tego zabrać? Jak to zwykle bywa, na to pytanie odpowiedź brzmi – to zależy…

Gdzie znajduje się ogród wertykalny?

Pionowe dekoracje roślinne mogą zdobić zarówno Twój salon, jak i balkon w bloku. Wszystko zależy od preferencji, potrzeb i… wyobraźni. Zgodzisz się jednocześnie, że inaczej odczuwa się wiosenne promienie słońca i letnie upały na zewnątrz, a w odmienny sposób w budynku. Dokładnie to samo dotyczy ogrodu wertykalnego. Częstotliwość podlewania zależy więc od umiejscowienia.

Jakie warunki panują wokół ogrodu wertykalnego?

Podział na to, co wewnętrzne i zewnętrzne nie jest jednak w kontekście ogrodu wertykalnego wystarczający. Wszędzie panują zupełnie inne warunki. Twoje podwórko może mieć wystawę południową, północną, czy zachodnią, co dyktuje, jaki dostęp do słońca będą miały rośliny. Im go więcej, tym częściej należy je podlewać. Podobnie ma się rzecz z wnętrzem mieszkania. Wilgotna łazienka, chłodna kuchnia i ciepły salon to w świecie ogrodów wertykalnych zupełnie różne ekosystemy.

Jakie rośliny znajdują się w ogrodzie wertykalnym?

Jakie rośliny znajdują się w ogrodzie wertykalnym?

Warunki zewnętrzne to nie wszystko! Każdy gatunek ma swoje indywidualne zapotrzebowanie na wodę. Sukulenty to rośliny, które najczęściej zamieszkują tereny pustynne, więc zaleca się podlewać je rzadko. Dla kontrastu okazy z lasów tropikalnych przyzwyczajone są do częstych opadów deszczu. Powinniśmy więc zapewnić im odpowiednią częstotliwość dostaw wody.

Dla roślin ważna jest wilgotność

Wilgotność powietrza w pomieszczeniu to istotny parametr przy hodowli roślin w domu. Najprościej rzecz ujmując, oznacza ona ilość wody, jaka znajduje się w atmosferze. Dlaczego to takie ważne? Kiedy poziom wilgotności powietrza jest wysoki, rośliny wolniej odparowują wodę, którą dostarczamy im wraz z podlewaniem. Analogicznie – gdy w pomieszczeniu jest sucho, kwiaty będą pozbywać się jej szybciej. Pod kątem wilgotności powietrza warto również dobierać rośliny do ogrodu wertykalnego, gdyż wybrane gatunki nie tolerują określonych jej poziomów.

Pory roku z ogrodem wertykalnym

Pory roku z ogrodem wertykalnym

Żywe rośliny mają swój naturalny cykl życia. Wiele gatunków w czasie zimy zapada w swego rodzaju sen. Rzadko wówczas odnotujemy przyrosty pędów, czy rozwijanie się młodych liści. To czeka nas dopiero wczesną wiosną. Rytm funkcjonowania determinuje ilość potrzebnej wody. Kiedy rośliny są zdecydowane rosnąć, należy dostarczać im składników mineralnych w formie nawozów oraz wody. W czasie snu podlewanie trzeba ograniczyć do minimum.

Panel ścienny zielony i temperatura

Kto nie lubi zimą zatopić się w chwili, sącząc ulubioną herbatę i wlepiając wzrok w płomienie radośnie tańczące w rozpalonym kominku? Nasze rośliny w ogrodzie wertykalnym. Im wyższa temperatura w pomieszczeniu, tym szybciej kwiaty wytracają cenną wodę ze swoich liści. Sezon grzewczy jest więc dla ogrodu wertykalnego bardzo trudny. Rośliny szybko schną, a jednocześnie nie chcą przyjąć zbyt wiele wody korzeniami, ponieważ ich procesy życiowe w tym czasie mocno spowalniają.

Ogrody wertykalne Plantia = 0 potrzeb

Ogrody wertykalne Plantia = 0 potrzeb

Czy nie byłoby fantastycznie przenieść się do świata, w którym te wszystkie techniczne kwestie nie istnieją, a rośliny wyglądają po prostu pięknie bez naszej ingerencji? Takie doświadczenie może zaproponować Ci Plantia. Ogrody wertykalne polskiej marki nie potrzebują absolutnie nic, by prezentować się perfekcyjnie. Syntetyczne rośliny, które je tworzą, zapewnią Ci pełną wygodę i prawdziwy relaks… Zapewnij go sobie już teraz!

Najnowsze

Leave a Comment