Jak wybierać piłę tarczową do drewna?

Jak wybierać piłę tarczową do drewna

Drewno jest jednym z powszechniej obrabianych materiałów konstrukcyjnych i budowlanych. Aby jednak jego obróbka przebiegała w sposób sprawny, efektywny i bezpieczny, konieczne jest wyposażenie się w odpowiednie narzędzia i akcesoria. Jednym z takich narzędzi jest piłą tarczowa do drewna. Na co zwrócić uwagę, wybierając piłę tarczową do cięcia drewna?

Piła tarczowa do drewna – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Choć pozornie piła tarczowa do drewna nie jest przesadnie skomplikowanym narzędziem, przed podjęciem zakupowej decyzji należy dokładnie sprecyzować własne potrzeby oraz zapoznać się z rynkową ofertą. Zakup w ciemno najpewniej skończy się nabyciem piły o niedopasowanych wymiarach oraz o parametrach, które utrudnią lub nawet uniemożliwią nam sprawną obróbkę drewnianych materiałów.

Piła tarczowa do drewna określana jest kilkoma parametrami technicznymi. Wśród nich należy zaliczyć: średnicę tarczy i średnicę otworu montażowego, liczbę i rodzaj zębów, szerokość cięcia, materiał, z którego wykonano piłę oraz kąt natarcia.

Średnica tarczy i otworu montażowego

Średnica wewnętrzna i zewnętrzna piły tarczowej to kluczowe parametry, na które należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności. Średnice należy dopasować do rodzaju posiadanego urządzenia tnącego – zwłaszcza średnicę wewnętrzną. Wielkość średnicy zewnętrznej musi być dopasowana zarówno do wymiarów obudowy urządzenia tnącego, jak i do grubości ciętych materiałów. Najczęściej na rynku spotkamy piły tarczowe do drewna o średnicy tarczy w zakresie od 136 do 355 mm oraz o średnicy otworu montażowego w zakresie 10-30 mm.

Liczba i rodzaj zębów

Jest to kolejny istotny parametr określający efektywność i precyzję cięcia oraz trwałość tarczy tnącej. Piła tarczowa do drewna o małej liczbie zębów pozwoli na sprawne, jednak mało precyzyjne cięcie miękkiego drewna. Z kolei piła o dużej liczbie zębów sprawdzi się do bardziej precyzyjnych prac oraz do obróbki twardszych gatunków drewna. Oczywiście im większa liczba zębów, tym mniejsze tempo pracy.

Przyjmuje się, że piła tarczowa do drewna miękkiego powinna mieć od 12 do 24 zębów, a piła do drewna twardego od 30 do nawet 90 zębów. Równie ważne jest to, ile zębów piły pracuje jednocześnie w przekroju drewna. Najczęściej dla drewna miękkiego jest to ok. 3 zęby, a w przypadku drewna twardego 4-6 zębów jednocześnie.

Poza liczbą zębów tnących równie ważny jest ich rodzaj. W przypadku cięcia miękkich materiałów w zupełności wystarczą zęby wykonane ze stali narzędziowej. Do cięcia twardszego drewna warto zastosować tarcze tnące z zębami powleczonymi węglikiem spiekanym lub tytanem. Zapewnią one większą trwałość i żywotność piły.

Istotny jest także kształt zębów tnących. Zęby profilowane na boki sprawdzą się do cięcia miękkiego drewna, a także do wykonywania cięć poprzecznych i wzdłużnych. W przypadku bardziej precyzyjnych cięć i do obróbki twardych gatunków drewna warto wybrać tarcze z zębami płaskimi lub trapezowymi.

Kąt natarcia

Kąt natarcia to parametr, który definiuje, pod jakim kątem piła tarczowa do drewna styka się zębami tnącymi z ciętym materiałem. Do prac precyzyjnych należy wybierać piły o niewielkim kącie natarcia – do 5 stopni. Do mniej precyzyjnego cięcia twardego drewna rekomendowany jest większy kąt natarcia, który może wynosić nawet 20 stopni. Większy kąt natarcia jest również konieczny podczas przecinania drewna, w którym mogą znajdować się gwoździe, pręty lub inne ciała obce mogące prowadzić do klinowania albo szczerbienia zębów tarczy.

Najnowsze

One Thought to “Jak wybierać piłę tarczową do drewna?”

  1. uarchitekta

    Zawsze myślałem, że obojętnie jaką tarcze się kupi i będzie dobra. Widać, że jednak tak to nie działa.

Leave a Comment