Jakie narzędzia polecają producenci betonu komórkowego?

Jakie narzędzia polecają producenci betonu komórkowego

Beton komórkowy chwalą zarówno inwestorzy, jak i wykonawcy. Nic dziwnego – jest on lekki, niezawodny i łatwo poddaje się modyfikacjom. Budowanie z użyciem elementów wykonanych z gazobetonu jest dość proste, jednak mimo wszystko wymaga wykorzystania odpowiednich narzędzi i akcesoriów. Które ze znanych przyrządów budowlanych przydadzą się w procesie stawiania ścian z betonu komórkowego?

Czym ciąć beton komórkowy?

Każdy producent betonu komórkowego zachwala możliwość obróbki tego materiału. Zdecydowanie ułatwia ona pracę, pozwalając na niemal dowolne zmienianie rozmiaru bloczków. Jakiego rodzaju narzędzia należy użyć do ich przycinania? Okazuje się, że świetnie sprawdzi się w tym zwykła ręczna piła. Można oczywiście używać do tego celu mechanicznego sprzętu, ale nie jest to konieczne. Wybierając jednak odpowiednia piłę zwróćmy uwagę na jej jakość. Zbyt tępe lub niewłaściwej wielkości ząbki mogą zdecydowanie utrudnić pracę. 

Za pomocą jakiego narzędzia można nanosić zaprawę?

Stawianie ściany z betonu komórkowego różni się nieco od pracy z cegłami czy tradycyjnymi pustakami. Podstawową różnicą jest technika spoinowania. W przypadku gazobetonu zaprawą wypełniamy jedynie przestrzeń znajdująca się między bloczkami w poziomie. Każdy producent betonu komórkowego przekonuje, że nie jest konieczna aplikacja zaprawy po bokach pustaka. Nanoszenie zaprawy może się odbywać za pomocą zwykłej kielni (wtedy potrzebujemy dodatkowego zasobnika) lub podajnika skrzynkowego, który sam odmierza odpowiednią warstwę. Ta jest dość cienka, zazwyczaj nie ma więc potrzeby usuwania nadmiaru zaprawy. 

Struga i bruzdownica – czym są i jak działają?

Bloczki z betonu komórkowego wymagają modyfikacji również po umieszczeniu ich w murze. Wynika to z potrzeby instalacji rur i przewodów elektrycznych czy teleinformatycznych. Bardzo ważne jest wykonanie bruzd do położenia w ścianie kabli. Do tego celu służy urządzenie, które nazywa się bruzdownicą. Współcześnie używa się raczej jego elektrycznej wersji – dzięki niej można zaoszczędzić sporo czasu. Otwory na puszki i gniazdka elektryczne wykonywane są natomiast za pomocą wiertarki z odpowiednią końcówką – otwornicą. Kształt poszczególnych bloczków zmienia się przy pomocy tarnicy (ręcznie) lub elektrycznym strugiem. 

Nie tylko przekaz producentów betonu komórkowego, ale i praktyka budowlana przekonuje, że wykonawca ścian z tego materiału nie musi posiadać specjalistycznego sprzętu. To jeden z wielu powodów popularności gazobetonu, który zdobywa coraz większe uznanie na polskich budowach. 

Najnowsze

Leave a Comment