Kamieniarstwo i nagrobki

Kamieniarstwo i nagrobki

Usługi kamieniarskie są bardzo pożądane, głównie ze względu na wykonywanie nagrobków. Jednak płyty nagrobne to nie wszystko, co oferują zakłady kamieniarskie. Szeroka oferta dotyczy również parapetów, schodów, blatów, posadzek czy elewacji, zrobionych z kamienia.

Kamieniarstwo to również szeroki wybór naturalnych kamieni – marmuru, bazaltu, granitu czy piaskowca. Do wyboru możliwe są także różne kolory wcześniej wymienionych kamieni. Granit oraz marmur kojarzą się z ponurymi odcieniami, które obserwuje się na nagrobkach. Jednak kolorystyka jest bardziej zróżnicowana – od czerni, przez biel, aż po złocisty kolor. Jasne odcienie zdecydowanie pasują w wykończeniach wnętrz, tworząc unikatowy, luksusowy klimat. Największą zaletą tych barw jest to, że każda z nich jest jedyna w swoim rodzaju, niepowtarzalny Firm kamieniarskich jest bardzo dużo w całej Polsce, głównie ze względu na ciągłe zapotrzebowanie na budowę nagrobków. Ceny wahają się między 2 a 10 tysięcy złotych. Wyższe ceny często są wskaźnikiem lepszego gatunku płyt nagrobnych. 

Największe zapotrzebowanie na usługi kamieniarskie dotyczy jednak wykonywania nagrobków. 

  • Nagrobki kamienne

Pomniki cmentarne wykonywane są z różnych rodzai kamienia. Pod uwagę bierze się: marmur, granit czy piaskowiec. Wybór kamienia może być podyktowany miedzy innymi klimatem, w jakim mieszkamy. Polska znajduje się w strefie, w której występują zmienne pory roku. Dlatego kamieniarze odradzają wybór marmuru, który jest skałą wapienną. To oznacza, że marmur ulega erozji poprzez działanie deszczu oraz mrozów. Piaskowiec natomiast znajduje się na końcu listy, ponieważ jego odporność na czynniki zewnętrze jest najsłabsza. Mimo to w niektórych rejonach kraju wykorzystuje się tę skałę do tworzenia nagrobków. 

Najbardziej popularnym kamieniem, polecanym przez kamieniarzy jest granit. Kamień ten umożliwia tworzenie nagrobków tradycyjnych, jak i nowoczesnych, jest przy tym odporny na wszelkie warunki atmosferyczne. Nagrobki granitowe zachowują swój naturalny kolor, więc granit dobrze prezentuje się przez długie lata. Granit to również dobry materiał do poddawania obróbce – jest twardy oraz odporny na ścieranie. Niepowtarzalne wzory oraz barwy wyróżniają granity, a przy tym wykonywane z nich płyty nagrobne. Dzięki gładkiej powierzchni granitu, czyszczenie nagrobków jest łatwiejsze (możliwe jest stosowanie środków chemicznych). 

Najnowsze

Leave a Comment