Kiedy można wyciąć drzewo w ogrodzie?

Kiedy można wyciąć drzewo w ogrodzie?

Ekolodzy zachęcają do sadzenia drzew ze względu na smog i zabetonowanie miast. Jednak zdarzają się sytuacje, że drzewo w ogrodzie trzeba wyciąć. Przyczyną usunięcia drzewa może być choroba drzewa, uszkodzenie podczas nawałnicy, zagrożenie dla budynków i ludzi. Jeżeli planowana jest inna aranżacja ogrodu, warto zastanowić się, jak zrobić ją bez konieczności wycinania drzew. W kwestii wycinki drzew przypisy zmieniają się co pewien czas, więc warto na bieżąco śledzić zmiany. Po niszczącej i sprzecznej z jakąkolwiek logiką ochrony przyrody ustawą zwaną „Lex Szyszko” zostały wprowadzone zmiany porządkujące kwestię wycinki drzew. Celem znowelizowanych przepisów jest zapobieganie masowej wycince drzew i ochrona środowiska naturalnego.

Na korzyść właścicieli działek

Znowelizowane przepisy dotyczące wycinania drzew zawierają zmiany, z których zadowoleni będą właściciele działek. Przepisy są bardziej liberalne i dają właścicielom większe możliwości w dysponowaniu roślinnością na terenie swojego ogrodu. Wycięcie drzew bez zezwolenia jest możliwe w przypadku, kiedy drzewo zagraża bezpieczeństwu budynków, ruchu drogowego lub kolejowego. Wyciąć bez zezwolenia można drzewo obumarłe. Nowe prawo umożliwia wycięcie drzew bez zezwolenia, których obwód pnia na wysokości 5 cm nad ziemią nie przekracza: 65-80 cm w przypadku topoli, wierzby klonu, kasztanowca i robinii akacjowej. W przypadku pozostałych gatunków drzew bez zezwolenia można usunąć drzewa, których obwód nie przekracza 50 cm oraz krzewy w ogrodach przydomowych, które mają mniej niż 10 lat. Drzewa owocowe można usunąć bez zezwolenia organu administracyjnego. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy drzewa owocowe znajdują się na terenie zabytkowym.

Dalsza sprzedaż drzewa

Wycięcie drzew bez zezwolenia jest możliwe w przypadku, kiedy działka stanowi własność osoby fizycznej, ale nie wolno wykorzystywać ściętego drzewa do prowadzenia działalności gospodarczej. Inaczej rzecz ujmując – można wyciąć drzewo, przeznaczyć go na własny opał, ale nie wolno go sprzedać innym osobom. Zezwolenie na wycięcie drzewa na swojej działce trzeba mieć jeżeli obwód drzewa przekracza 35 cm.

Zgłoszenie zamiaru wycięcia drzewa

Nie w każdej sytuacji można wyciąć drzewo bez zezwolenia. W przypadku dorodnych i wiekowych drzew konieczna jest zgoda. O zezwolenie należy wystąpić do urzędu gminy. Wniosek powinien zawierać następujące dane: imię i nazwisko wnioskodawcy, oznaczenie nieruchomości, z której planowane jest usunięcie drzewa oraz rysunek lub mapkę obrazującą usytuowanie drzewa na nieruchomości. Urząd gminy w ciągu 21 dni wysyła pracownika, który ogląda drzewo: ustala jego gatunek i mierzy obwód. Gmina w ciągu 14 dni najczęściej wnosi sprzeciw i żąda uzupełnienia braków formalnych.

Bez zezwolenia nie wolno usuwać drzew, które znajdują się w granicach terenów chronionych: parków krajobrazowych, rezerwatów przyrody, parków narodowych oraz w pasie drogi publiczne. Jeżeli drzewo rośnie na terenie wpisanym do rejestru zabytków, zgodę na wycinkę wydaje konserwator zabytków.

Najnowsze

Leave a Comment