Minimalistyczne wnętrza – jak urządzić?

Minimalistyczne wnętrza – jak urządzić

Cenią go miłośnicy porządku, przestronności i nieskazitelności. Styl minimalistyczny. Od dawna już rozgościł się w polskich domach. Jak urządzić własne mieszkanie, by odetchnąć wolnością od nadmiaru kolorów i przedmiotów? Które dodatki wybrać, by nie zaburzyć harmonijnego wnętrza?

Kiedy mniej znaczy więcej

Niektórym osobom niezwykle trudno jest pozbyć się nagromadzonych przez lata przedmiotów. Sentymentalna natura często sprawia, że jesteśmy już o krok od bałaganiarstwa. Często, gdy zastanowimy się nad ich przydatnością, stwierdzamy, że na co dzień nie są nam potrzebne lub po prostu o nich nie pamiętamy. W stylu minimalistycznym powinniśmy ograniczyć do minimum rzeczy, które zdobią nasze domy. Każdy przedmiot powinien być użyteczny i niezastąpiony. Co więcej, takie myślenie stawia na jakość produktów. Jeśli tworząc wnętrze, zdecydujemy się na kupno mniejszej ilości przedmiotów, wtedy będziemy mieć więcej pieniędzy na kupno tych rzeczy, które są staranniej wykonane, stworzone z lepszych materiałów. Lepiej jest więc kupić jeden przedmiot, ale wyższej jakości.

Barwy stylu minimalistycznego

Od zawsze styl minimalistyczny kojarzy się nam jedynie z bielą. Oczywiście, ten kolor dominuje w oszczędnych aranżacjach wnętrz, ale nie musimy ograniczać się jedynie do tej barwy.

Wielu zwolenników stylu minimalistycznego wybiera również czernie, co nie jest oczywistym wyborem. Jednak musimy pamiętać, że styl ten nawiązuje do wschodniej tradycji zen, która opiera się na harmonii wszechświata. Zło łączy się z dobrem, a biel z czernią. Dlatego w stylu minimalistycznym powinniśmy łączyć te kontrastowe barwy, oczywiście w oszczędny sposób. Najlepiej, gdy biel będzie zdobiła ściany, a czerń będzie dodatkiem do naszej aranżacji.

Minimalizm to również szarości. Dekoratorzy często wybierają beton, który zdobi podłogi i ściany. Jest surowy, oszczędny w przekazie, a do tego funkcjonalny. Gdy mowa o szarościach, możemy również wybrać minimalistyczne szare drzwi Porta. Takie wykończenie sprawi, że nasze wnętrze zyska na oszczędnym wyrazie, nie tracąc na funkcjonalności.

Na koniec nie zapominajmy o delikatnych beżach, które wprowadzą do naszego mieszkania odrobinę przytulności. Tutaj warto wspomnieć, że także użycie na ściany cegły czerwonej, a więc o już odważniejszej barwie, z sukcesem nada naszemu wnętrzu ciepła.

Kształty, które podkreślą twój minimalizm

W przestrzeniach urządzonych zgodnie z zasadą less is more postawmy na prostotę formy. Wybierzmy meble o gładkich frontach, zaokrąglonych rogach. W ten sposób ponownie nawiążemy do korzeni stylu – wschodniej zasady zen. Zapomnijmy o wzorach, bogatych zdobieniach, poszarpanych fakturach. Tu wszystko ma mieć swój porządek i ład. Takie rozwiązanie jest także często wyborem ekonomicznym. Proste meble, bez wyszukanego designu, mogą okazać się tańsze niż ich zdobni krewni.

Minimalistyczne materiały

Aby jeszcze silniej podkreślić w domu styl minimalistyczny, twórzmy przestrzeń opartą na takich materiałach, jak: beton, szkło, drewno i metal. Ich surowość świetnie będzie współgrać z naszym wnętrzem. Pamiętajmy jednak, by ściśle trzymać się zasad minimalizmu, by nie stworzyć z tych materiałów przestrzeni industrialnej. Różnicą, którą możemy się kierować, jest porządek i ład. W stylu industrialnym nie jest to główny wyznacznik.

Detale – cisi bohaterowie stylu

Tych, tak naprawdę, powinno być jak najmniej. W najbardziej surowej wersji stylu minimalistycznego nie ma żadnych dodatków. Jednak jeśli chcemy uzupełnić naszą aranżację o kilka dekoracyjnych elementów, wybierzmy takie, które z pozoru nie zwracają na siebie uwagi. Szare podłużne lampy, grafitowe poduszki, białe plakaty na ścianach – oto kilka minimalistycznych dodatków, o których warto pamiętać. Róbmy jednak wszystko zgodnie z naszym sercem. Wszak nasz dom nie jest muzeum, a my powinniśmy modę oraz design zawsze dostosować do swoich upodobań.

Najnowsze

Leave a Comment