Transport lądowy, kolejowy czy morski? Co tańsze?

Wśród najpopularniejszych rodzajów transportu zarówno w Polsce, jak i na świecie wyróżnić należy transport lądowy, kolejowy oraz morski. Co warto wiedzieć o poszczególnych typach transportu? Wreszcie – który z nich okazuje się najtańszą opcją z możliwych? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższej, specjalnie przygotowanej publikacji. Zainteresowanych tematem zapraszamy do uważnej lektury artykułu.

Transport kolejowy liderem wśród typów transportu

Międzynarodowy transport drogą kolejową określany jest mianem niezawodnej formy transportu towarów. To także bardzo bezpieczny oraz wyjątkowo tani rodzaj transportu. Które z zalet transportowania towarów drogą kolejową zaliczyć należy do najważniejszych?

Tu warto przede wszystkim wskazać na to, że tabor kolejowy bez najmniejszych problemów działa niezależnie od warunków pogodowych. Dodatkowo znany jest także z dużej szybkości poruszania się. Ponadto sprawdza się przy przewożeniu różnych towarów, w tym ciężkich.

Do niejakich wad tej formy transportu zaliczyć należy to, że świadczenie usług transportu szynowego wiąże się z koniecznością ponoszenia niemałych nakładów finansowych. Tym bardziej że koleją transportuje się zazwyczaj towary o stosunkowo niskiej wartości – mowa o transporcie węgla, zboża czy drewna.

Transport morski liderem w ładunkach wielkogabarytowych

Transport drogą morską odgrywa szczególną rolę wówczas, gdy mowa o przewozie towarów na dalekie odległości.

Warto podkreślić, że tego rodzaju transport sprawdza się głównie, gdy mowa o transporcie ładunków ponadgabarytowych.

Transport drogą morską okazuje się najtańszą i najbardziej bezpieczną opcją wówczas, gdy mowa o przewożeniu przesyłek znanych z dużego ciężaru oraz niemałych wymiarów. W takich sytuacjach chętnie wybieranymi statkami są kontenerowce. Ich zaletą jest wysoki poziom bezpieczeństwa oraz duża opłacalność transportowania.

Co ważne, w ramach transportu prowadzonego przez kontenerowce możliwe staje się bezpieczne przetransportowanie takich towarów, których nie sposób przetransportować, wykorzystując środki transportu lądowego, w tym kolejowego.

nathan-cima-MHXJ9p64Jw8-unsplash.jpg

Niewątpliwą zaletą transportu morskiego jest możliwość znacznego obniżenia kosztów całej logistyki.

Znaczącą rolę w transporcie morskim w Polsce odgrywają porty w Gdyni, Świnoujściu oraz w Szczecinie.

Warto wspomnieć i o tym, że to właśnie transport morski pozwala na transportowanie wszystkich rodzajów ładunku: od cieczy przez ładunki sypkie po gazy.

Ponadto kontenerowce pozwalają na skorzystanie z niewymagających dużego nakładu wysiłku i czasu prac załadunkowych i rozładunkowych.

Przy pracach związanych z załadunkiem lub rozładunkiem potrzebne są urządzenia, które umożliwiają sprawne przemieszczanie towarów. W ich roli świetnie sprawdzą się nowoczesne suwnice, które dostępne są w bogatym asortymencie dobrego ich producenta, firmy Konecranes. Te pozwalają transportować produkty w pionie, poziomie, na placach załadunkowych, budowy i wewnątrz hal.

Ogromną popularnością cieszą się znane z wysokiego poziomu niezawodności suwnice uniwersalne oraz suwnice pomostowe, dostępne na stronie: https://www.konecranes.com/pl/produkty/suwnice-pomostowe.

Transport lądowy – co warto o nim wiedzieć?

Jednym z trzech najważniejszych rodzajów transportu jest transport lądowy. Zaliczyć do niego należy nie tylko transport kolejowy, drogowy (samochodowy) oraz przesyłowy (który odbywa się za pomocą rurociągów). Jakie są największe zalety transportu lądowego?

Do najistotniejszych kwestii zaliczyć należy z pewnością możliwość wyjątkowo precyzyjnego dotarcia w niemal każde miejsce docelowe. Do tego w transporcie lądowym możliwe staje się wykorzystanie bardzo różnorodnych środków transportu: od samochodów osobowych przez busy czy samochody ciężarowe na pociągach kończąc.

rhys-moult-7eaFIKeo1MQ-unsplash.jpg

Transport drogowy jednak ma sporo wad – koszty paliwa są spore, a dodatkowo wiąże się z negatywnym wpływem na środowisko naturalne. Do tego w tego rodzaju transporcie wystąpić mogą różnego rodzaju opóźnienia – związane chociażby z wypadkami drogowymi, a przez to – niemożliwością przejazdu w danym miejscu.

fot. tytułowa: Michael Krämer | Pixabay.com

Najnowsze

Leave a Comment