Czy warto sprawdzać przesyłkę dostarczoną przez kuriera?

Czy warto sprawdzać przesyłkę dostarczoną przez kuriera

Kupując przez internet, warto stosować się zasadą ograniczonego zaufania. Co prawda większość sklepów internetowych zdążyła wyrobić sobie na rynku taką pozycję, że ich klienci nie mają wątpliwości co do uczciwości sprzedawcy. Co innego w przypadku kupowania towaru od prywatnych sprzedawców, na przykład na platformach marketplace, gdzie przecież można znaleźć bardzo wiele ciekawych ogłoszeń dotyczących używanego sprzętu i wyjątkowych okazji.

W takiej sytuacji klient robiący zakupy zdalnie i korzystający z dostawy kuriera bardzo rozsądnie dąży do otwarcia przesyłki przed jej odbiorem, aby zweryfikować, czy nie został oszukany.

Czy sprawdzenie zawartości przesyłki w obecności kuriera jest możliwe?

Niestety nie wszyscy konsumenci zdają sobie sprawę, jak wyglądają obowiązki kuriera. Prawo do otwarcia paczki przed jej odbiorem wcale nie jest oczywistym rozwiązaniem, wręcz przeciwnie – jeżeli przesyłka nie nosi znamion uszkodzenia, w zdecydowanej większości przypadków kurier nie musi godzić się na tę czynność. Odbiorca ma prawo do reklamacji dopiero po odbiorze paczki i jej dokładnych oględzinach.

Istnieją jednak wyjątki od tej reguły. Zdarza się, że z przesyłką na pierwszy rzut oka nie wszystko jest w porządku. Paczka może być uszkodzona, tzn. wygięta, poobijana, albo prezentować się, jakby była wcześniej otwierana.

Taki stan rzeczy najczęściej nie wynika z intencjonalnego działania – nie wszystkie przesyłki są wystarczająco dobrze zabezpieczone przez nadawców, a podczas podróży ciężarówką, a także kilkukrotnego załadunku i rozładunku może dojść do naruszenia opakowania. W tej sytuacji pojawia się przypuszczenie, że zawartość nie dotarła w jednym kawałku Odbiorca ma wówczas pełne prawo zażądać otwarcia przesyłki, zanim zdecyduje się na jej odbiór.

Którzy przewoźnicy pozwalają na sprawdzenie zawartości paczki?

Jednocześnie na rynku funkcjonują też przewoźnicy, którzy pozwalają na wcześniejsze otwarcie paczki. Jednym z nich jest Poczta Polska – nadawca przesyłki musi wybrać tę dodatkową usługę, a wtedy na opakowaniu pojawi się naklejka dotycząca sprawdzenia zawartości. Dzięki temu odbiorca może sprawdzić, czy zawartość nie jest uszkodzona oraz czy towar jest zgodny z jego zamówieniem. Podobną usługę w swojej ofercie ma kurier DPD.

Kiedy warto sprawdzić przesyłkę dostarczona przez kuriera?

Na możliwość sprawdzenia przesyłki w obecności kuriera warto zdecydować się dokonując zakupów z niezweryfikowanego źródła. Większość internetowych sprzedawców to uczciwi kontrahenci, jednak zawsze istnieje pewne ryzyko, że kupując towar z prywatnego ogłoszenia można paść ofiarą oszustwa. W takiej sytuacji oprócz możliwości otwarcia paczki w obecności kuriera, warto wybrać też przesyłkę pobraniową i zapłacić za nią, jeżeli wszystko będzie w porządku.

Jak nadawać przesyłki kurierskie taniej?

Regularnie wysyłasz paczki tradycyjnym kurierem, Pocztą Polską lub do paczkomatów InPost i zależy ci na redukcji kosztów? Tanie przesyłki kurierskie Sendit.pl to rozwiązanie dla ciebie. Broker kurierski gromadzi w jednym miejscu oferty wielu przewoźników. Po wypełnieniu formularza wybierasz najbardziej atrakcyjną ofertę – uzyskujesz atrakcyjne rabaty, najniższą cenę i pełen zakres usług dodatkowych. Oprócz tego na Sendit można też zamawiać przesyłki paletowe, oferowane na przykład przez przewoźnika Geis Polska:

https://www.sendit.pl/cennik/cenniki-krajowe/geis

Najnowsze

Leave a Comment