Jak zachować bezpieczeństwo w miejscu pracy? Zapobiegaj możliwym wypadkom stosując się do zasad BHP!

Jak zachować bezpieczeństwo w miejscu pracy? Zapobiegaj możliwym wypadkom stosując się do zasad BHP!

W pierwszym półroczu 2021 roku pojawiły się doniesienia o wzroście liczby wypadków przy pracy. Bezpieczeństwo i higiena pracy są ściśle regulowane przez prawo, które stale dąży do zwiększenia ochrony pracownika. Aby zapobiegać wszelkim, możliwym urazom powinniśmy się stosować do przepisów bhp, które dotyczą każdego aspektu aktywności zawodowej. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Regulacje prawne

Zgodnie z ustawą – za wypadek przy pracy uważane jest nagłe zdarzenie, które jest wywołane przyczyną zewnętrzną. W konsekwencji powoduje uraz w związku z wykonywaniem zwykłych czynności lub poleceń przełożonych i na rzecz pracodawcy. Należy pamiętać, że naruszenie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy może skutkować nie tylko urazem, ale także nałożeniem kary przez podmiot zatrudniający. Także stosowanie się i ich przestrzeganie w trakcie wykonywania poleconych zadań jest obowiązkiem pracownika.

Wszelkie czynniki zewnętrzne nie muszą być koniecznie związane z działaniem sił przyrody lub używanych w pracy maszyn i narzędzi. Odnosi się to także do wszelkich czynności i obowiązków wykonywanych w pracy. Wlicza się w to, chociażby przenoszenie ciężarów mogące prowadzić do urazów lub uaktywnienia schorzenia w obszarze całego organizmu. Nie dotyczy to wszelkich uszkodzeń mających miejsce przez czynnik, który tkwi tylko i wyłącznie w organizmie pracownika, jak na przykład epilepsja lub zawał serca. Są to przyczyny wewnętrzne, które pracodawca musi brać pod uwagę przy rekrutacji.

Do wielu wypadków dochodzi wśród pracowników fizycznych lub operujących wszelkimi maszynami i urządzeniami. Niestosowanie się do przepisów bhp może skończyć się poważnym uszczerbkiem na zdrowiu, który może przeważyć o dalszej sposobności do pracy. Postawienie na ochronę ciała jest tutaj kluczowym aspektem, który wielu pracowników niestety ignoruje. Część elementów odzieży, kosztem komfortu i swobody, zwiększa ochronę, a jednak są według niektórych całkowicie zbędne. Nic bardziej mylnego! https://impi.pl/dlaczego-konfekcjonowanie-opakowan-ma-tak-duze-znaczenie-dla-nowoczesnego-biznesu-e-commerce/

Jak skutecznie ochronić ciało przed uszkodzeniami?

Wszelkie akcesoria ochronne zostały stworzone z myślą o funkcjonalności i praktyczności. Są w stanie nie tylko zahamować osadzanie się pyłu, ale także przerwanie ciągłości naskórka przez wszelkie ciała obce, mogące wniknąć w głąb organizmu. Szanse na wypadek zostają całkowicie zminimalizowane przy zachowaniu odpowiedniej higieny pracy i noszeniu specjalnie wyselekcjonowanej odzieży, których materiały i kroje zostały dobrane tak, aby zapewnić Ci pełne bezpieczeństwo.

Wiele pracowników biurowych stosuje okulary z filtrem światła niebieskiego emitowanego przez ekrany monitorów, a co z pracownikami budowlanymi? Mogą zaopatrzyć się w profesjonalne okulary ochronne przeciwpyłowe, które skutecznie chronią gałki oczne przed dostaniem się jakichkolwiek zanieczyszczeń i drobin. Kaski, nakrycia głowy i twarzy także stanowią niezbędne wyposażenie, które powinno się nosić każdego dnia w pracy. Mogą niejednokrotnie uratować zdrowie, a nawet życie.

Pracodawcy powinni zapewnić bezpieczne warunki wykonywania zleconych obowiązków, a pracownik stosując się do wszelkich zasad, gwarantuje sobie pełną ochronę i możliwości wykonywania zawodu przez długie lata.

Najnowsze

Leave a Comment