Narzędzia ginekologa – czego używa oprócz wziernika?

Narzędzia ginekologa – czego używa oprócz wziernika

Wizyta w gabinecie ginekologicznym dziś już nie kojarzy się z bólem, jaki często towarzyszył kobietom w trakcie przeprowadzanych badań. Wykorzystywane obecnie akcesoria ginekologiczne zostały zaprojektowane tak, aby nie sprawiać pacjentce dyskomfortu, a jednocześnie ułatwiać specjaliście wykonywanie czynności medycznych. Wziernik stanowi podstawowy element wyposażenia każdego gabinetu. Nie jest to jednak jedyny element, jaki tam spotkamy. Czego używa się w gabinetach ginekologicznych oprócz wziernika? Sprawdzamy!

Akcesoria ginekologiczne – to warto wiedzieć

Gabinet ginekologiczny niegdyś utożsamiany z panicznym lękiem i ogromnym bólem, dziś raczej nie przyprawia kobiet o dreszcze, a wszystko to za sprawą rozwoju medycyny, jaki mogliśmy obserwować na przestrzeni ostatnich lat. Obecnie wykwalifikowani specjaliści mogą liczyć na multum udogodnień, co zaś przekłada się na komfort wszystkich pacjentek. Gabinety ginekologiczne zostały bowiem wyposażone w wysokiej jakości akcesoria jednorazowe, dzięki czemu nawet badanie wziernikiem zajmuje kilka minut, kobiety natomiast wcale nie muszą obawiać się o ból. Czy zawsze tak jest? Otóż każda placówka może poniekąd różnić się od siebie. W prywatnych gabinetach z reguły będziecie mogły liczyć na duży komfort związany z możliwością przebrania się w jednorazowe spódniczki i klapki w łazience. W przypadku gabinetów państwowych nie zawsze tak jest. To jednak wykorzystywane w nich akcesoria ginekologiczne, w tym właśnie wzierniki są takie same. Wobec tego pragniemy wziąć je pod lupę w dzisiejszym poradniku i podpowiedzieć wam, jak przygotować się do wizyty u ginekologa oraz czego możecie się spodziewać.

Wziernik jednorazowy

Badanie wziernikiem to standardowa procedura w każdym gabinecie ginekologicznym. Służy ono wykryciu zachodzących w okolicy narządów płciowych kobiety nieprawidłowości. Wykorzystany w tym celu wziernik ginekologiczny pozwala sprawdzić, czy w obrębie pochwy nie znajdują się nadżerki, guzki bądź pęknięcia. Czasy, gdy wziernik budził obawy i lęk, na całe szczęście już dawno minęły. W trosce o komfort pacjentek zaczęto wprowadzać coraz to nowsze i lepsze rozwiązania, dzięki czemu badanie wziernikiem może zostać przeprowadzone w sposób niemal nieodczuwalny. Profesjonalny wziernik nie powinien zawierać lateksu ani ftalanów, a także być lekki i wygodny w użyciu. Zamów wziernik sterylny w hurtowni medycznej Eplaster – https://eplaster.pl/pl/c/Wzierniki/239.

Szczoteczka cytologiczna

Badanie cytologiczne powinno być wykonywane regularnie. Otóż jest ono w szczególności zalecane kobietom, które posiadają genetyczną predyspozycję do zachorowania na raka szyjki macicy. Nie oznacza to, iż pozostałe panie nie muszą tego robić, a wręcz przeciwnie! Cytologia jest podstawowym badaniem wykonywanym w kierunku zmian nowotworowych. Do jego wykonania lekarz potrzebuje sterylnego wziernika oraz specjalnej szczoteczki cytologicznej. Specjalista rozpocznie badanie od wsunięcia wziernika do pochwy i w późniejszym czasie otwarcia go. Szczoteczka cytologiczna powinna zostać wówczas wsunięta wewnątrz, dzięki czemu ginekolog będzie mógł pobrać wymaz z pochwy i przekazać do dalszej diagnostyki. Rozmaz nakładany jest na szkiełko mikroskopowe, a także utrwalany za pomocą specjalistycznego sprayu do badań cytologicznych.

Narzędzia do zakładania wkładki wewnątrzmacicznej

Jednorazowe akcesoria ginekologiczne to spore ułatwienie dla specjalistów, którzy odtąd nie muszą martwić się o prawidłowy przebieg procesu sterylizacji narzędzi. Są one łatwe i wygodne w użyciu, a także zapewniają pacjentkom duży komfort. Narzędzia do zakładania wkładki domacicznej bądź jej wyjmowania z reguły dostępne są w wersji jednorazowej. Umożliwiają szybkie przeprowadzenie procedury medycznej bez obawy o dyskomfort pacjentek czy ryzyko wystąpienia zakażenia w obrębie macicy. Wyposażone w specjalne kleszczyki są gotowe do użycia tuż po wyjęciu z opakowania.

Wskazane wyżej akcesoria ginekologiczne to oczywiście nie jedyny sprzęt wykorzystywany przez specjalistów. W każdym gabinecie ginekologa znajdą się także wskaźniki do badania pH moczu, żel do USG czy podkłady medyczne.

Najnowsze

Leave a Comment