Czym się zajmuje cieśla?

Czym się zajmuje cieśla

Cieśla to zawód z długą i bogatą historią, ale bynajmniej nie przeszedł on jeszcze do historii. To wciąż jeden z najważniejszych i najbardziej pożądanych zawodów w branży budowlanej. Mimo to wiele osób nie wie czym dokładnie zajmuje się cieśla i jaki właściwie jest zakres jego obowiązków.

Na czym polega praca cieśli?

Zawód cieśli jest bardzo blisko związany z drewnem bo polega na jego obróbce. Dlatego cieśla często jest nazywany stolarzem budowlanym.

Zakres jego obowiązków jest dość szeroki i opiera się na bardzo dobrej znajomości gatunków drewna. Zadaniem cieśli jest bowiem często dobór odpowiedniego rodzaju drewna do realizowanego zlecenia.

Jakie jeszcze umiejętności musi posiadać cieśla? Na pewno wszystko to co jest związane z obróbką i konserwacją drewna. Poza tym niezbędna jest wiedza pozwalająca na czytanie rysunków technicznych i planów budowy.

Praca cieśli to praca na zewnątrz, w różnych warunkach atmosferycznych, często niezbyt sprzyjających. Dlatego ważne jest by była to osoba świadoma trudności jakie może napotkać w pracy i odporna na nie. Na pewno przyda się tu dobra kondycja fizyczna. Z cech, które powinien posiadać dobry cieśla można by jeszcze wymienić dokładność i skrupulatność. Od jego precyzji bardzo wiele zależy dlatego do tej pracy nie nada się osoba niecierpliwa, która szybko chce wykonać zadanie i wziąć się za następne. Cieśla musi być cierpliwy i bardzo dokładny.

Czy cieśla to zawód dla mnie?

Takie pytanie zadaje sobie wiele młodych ludzi, i każdy z nich musi na nie odpowiedzieć sam. Na pewno jest to zawód mocno pożądany. Biorąc pod uwagę boom na rynku budowlanym wciąż jest i pewnie jeszcze długo będzie zapotrzebowanie na tego typu usługi.

Wiele osób wykonujących zawód cieśli znajduje też pracę za granicą, przy różnego rodzaju konstrukcjach – nie tylko na budowie. Cieśla może pracować też np. przy budowie statków. Tu konieczna jest już znajomość języka obcego, ale to nie powinien być obecnie problem. Dobry cieśla, który ma fach w ręku może liczyć na to, że nowy pracodawca zapewni mu takie kursy językowe, byleby tylko ściągnąć go do siebie.

Po prostu świetni fachowcy wciąż są w cenie, zwłaszcza, że osób z zawodem cieśli nie jest dużo. Na szczęście zawodówki powoli wracają do łask, i coraz więcej młodych ludzi idzie właśnie w kierunku kształcenie zawodowego, po którym ma szansę zdobyć konkretną pracę i stać się specjalistą w danej dziedzinie. Cieśla też cieszy się sporym zainteresowaniem wśród młodych ludzi, którzy widzą potencjał w tym zawodzie i chcą się go uczyć.

Szukasz dobrego cieśli a może chcesz w przyszłości nim zostać?. Dowiedź się więcej wchodząc na serwis Dekarz i Cieśla: na fachowydekarz.pl

Najnowsze

Leave a Comment