Kiedy przycinać lawendę?

Lawenda jest niezwykle dekoracyjnym półkrzewem – ma śliczne fioletowe kwiaty i cudowny zapach. Jest chętnie sadzona w ogrodzie, tworzy gęste kępy, które są prawdziwą ozdobą ogrodu. Jej popularność jest spowodowana także zastosowaniem kulinarno-leczniczym – pomaga przy przeziębieniach i stanach zapalnych gardła.  Aby rosła obficie i zachowała swój kształt, należy ją regularnie przycinać. Nieprzycinane krzwinki z biegiem lat łysieją w środku i bardzo tracą na urodzie. Zdaniem ogrodników przycinanie lawendy jest podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym. Dzięki przycinaniu kwitnienie jest obfitsze i lawenda prezentuje się okazale.

Zasady przycinania lawendy

Coroczne przycinanie lawendy można rozpocząć już od połowy marca. Wiosną usuwa się chore, uszkodzone i złamane pędy, a pozostałe przycina się  w taki sposób, aby uformować ładny kształt. Jest to cięcie bardzo ważne dla zachowania prawidłowego pokroju lawendy, zapobiegające powstaniu łysego gniazda. Latem można przyciąć przekwitające kwiatostany, co pobudza roślinę  do ponownego kwitnięcia. Przycinanie lawendy powinno odbyć się również w połowie września. Należy wybrać ciepły, pochmurny dzień.  Cięcie jesienne sprzyja hartowaniu lawendy i przygotowuje ją do zimy.  Zdaniem ogrodników przycinanie lawendy jesienią jest korzystniejsze, ponieważ nie ma ryzyka uszkodzenia młodych pąków kwiatowych. Przycina się młode niezdrewniałe pędy lawendy. Długość pędów skraca się o połowę i trzeba uważać, aby nie przeciąć za krótko, ponieważ może to doprowadzić do różnych chorób i do utraty krzewu. Podczas przycinania lawendy należy zachowywać kształt kuli. Jest to najlepsza forma krzewu dla lawendy, ponieważ umożliwia dostęp powietrza z każdej strony rośliny  , co zapewnia równomierny dostęp słońca. Przycinanie starego lub zaniedbanego krzewu lawendy powinno być radykalne, do 1/3 wysokości pędów.

Formowanie lawendy

Przycinanie lawendy ułatwia formowanie kształtu półkrzewu. Bardzo ważne jest to, aby proces formowania krzewu rozpocząć zaraz po posadzeniu. Młode rośliny należy skrócić o połowę, dzięki temu wypuszczą nowe pędy i utworzą piękną koronę.

Kwitnienie  lawendy

Lawenda kwitnie przez długi czas – pięknymi kwiatami możemy cieszyć się od czerwca do października. Jest bujnie ulistniona i odporna na mróz. Osiąga do 50 cm wysokości. Należy ją wysiać wiosną. Lubi stanowiska słoneczne i bogate w wapń. Lawenda przepięknie wygląda w towarzystwie róż. Nadaje się na skalniaki i skarpy. Można ją uprawiać w donicach, np.: na balkonie, czy tarasie.

Lawenda jest jedną z najpopularniejszych roślin ogrodowych i balkonowych.  W naszym klimacie bez problemu osiąga swoje naturalne rozmiary i dekoracyjny, cieszący oko wygląd. Swoim zapachem wabi pszczoły, trzmiele i motyle. Odstrasza komary, mrówki, kleszcze i mszyce.  Posadzenie całego rządku lawendy sprawia, że zmniejsza się ilość wymienionych powyższych nielubianych gości w ogrodzie. Lawenda nie lubi podmokłego gruntu i przeciągów. Zasuszony bukiet lawendowy skutecznie odstrasza mole.

Najnowsze

Leave a Comment