Planuję wybudować dom – od czego warto zacząć

Planuję wybudować dom - od czego warto zacząć

Budowa domu to na początku jedna wielka niewiadoma, w końcu większość osób buduje w życiu tylko jeden dom, więc siłą rzeczy nie ma większego doświadczenia w tym temacie. Wybór działki, projektu domu, a wreszcie spełnienie wszystkich kryteriów prawnych rozpoczyna się na długo przed przysłowiowym wbiciem pierwszej łopaty.

Działka

Aby wymarzony budynek miał szansę powstać konieczne jest posiadanie odpowiedniej działki. Już na tym etapie warto przeanalizować jak chcemy, by wyglądał nasz dom i ogród, by wybrać taką działkę na której uda się zrealizować wymarzony projekt, w innym przypadku z projektem będziemy musieli dopasować się do działki. Część osób, które posiadają już jakąś działkę nie bierze pod uwagę jej sprzedaży i zakupu innej, a nie zawsze spełnia ona ich oczekiwania.

Wybierając działkę należy skupić się na jej lokalizacji tak, by umożliwiała łatwy dojazd do miejsc, z których często korzystamy, takich jak praca czy szkoła. W następnym kroku dobrze jest zastanowić się czy działki posiadają powierzchnię i wymiary pozwalające na wybudowanie domu w wybranych przez nas wymiarach i kształtach. O ile w przypadku dużych działek niestanowi to problemu to w mniejszych, warto skontrolować konkretne wytyczne budowlane zawarte w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy. Ważnym aspektem pozostaje również ocena możliwości prawidłowego ustawienia domu względem stron świata, jeśli budowę planujemy realizować w technologii pasywnej. Warto również zwrócić uwagę na ewentualne sąsiedztwo działki, ukształtowanie terenu i jakość okolicznej infrastruktury oraz przede wszystkim dostęp do mediów.

Projekty domów – jak wybrać?

Jeśli mamy już działkę, kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniego projektu domu zgodnie z analizą posiadanych potrzeb. Każdy projekt domu ma swoje zalety, jednak to inwestor musi zastanowić się, który będzie dla niego najlepszy. Jednym z ważniejszych aspektów na początek jest analiza potrzeb w zakresie powierzchni i liczby pomieszczeń. Możemy wybudować zarówno dom, który ma 70, jak i 350 metrów kwadratowych. Decydujące w tej kwestii pozostaje to, ilu domowników będzie zamieszkiwać budynek, ile czasu spędzają one w domu i co zamierzają w nim robić. Kolejny krok to decyzja o tym czy budynek ma pozostać parterowy, czy piętrowy, a może parterowy z poddaszem użytkowym. Czasem w tej kwestii decyduje za nas działka, ale jeśli mamy wybór warto zastanowić się, czy preferujemy jasny podział przestrzeni na dzienną i prywatną, czy wolimy otwarte pomieszczenia, nie posiadające ograniczeń architektonicznych.

Wybór spośród projektów domów nie dotyczy wyłącznie komfortu mieszkania, ale również użytkowania. Dobrym przykładem są domy niskoenergetyczne lub pasywne, w których jednym z kluczowych elementów jest konstrukcja oraz ustawienie względem stron świata. W analizie należy uwzględnić planowane źródło ciepła, ponieważ nie wszystkie rozwiązania sprawdzą się we wszystkich budynkach.

Formalności i fachowcy

Kolejnym krokiem po wybraniu projektu jest załatwienie wszelkich formalności dotyczących uzyskania pozwolenia na budowę. Wniosek o pozwolenie na budowę wymaga dostarczenia skompletowanej dokumentacji projektowej. Po uzyskaniu pozwolenia należy wybrać sposób, w jaki prowadzona będzie budowa i stworzyć w odniesieniu do niego harmonogram prac budowlanych oraz wstępny kosztorys.

Na tym etapie ostatnim, chociaż jednym z trudniejszych wyzwań jest znalezienie ekipy budowlanej, która zrealizuje założony przez nas projekt. Polecenia i dobre opinie to nie wszystko, warto zapytać o możliwość zobaczenia poprzednich realizacji fachowców. Nie można również zapomnieć o konieczności zatrudnienia kierownika budowy.

Zdjęcie: Projekt C333j – Miarodajny – wariant X z kolekcji Muratora, arch. Przemysław Biryło

Artykuł sponsorowany: Gotowe projektu domów MURATORA – https://projekty.muratordom.pl

Najnowsze

Leave a Comment