Czy budowa domu musi być droga? 3 sposoby na obniżenie kosztów inwestycji w dom jednorodzinny

Czy budowa domu musi być droga? 3 sposoby na obniżenie kosztów inwestycji w dom jednorodzinny

Własny dom to brak sąsiadów za ścianą, którzy niestety czasem bywają uciążliwi. To znacznie większa swoboda w kształtowaniu swojej przestrzeni mieszkalnej. Wiele osób kusi ta wizja, jednak cena budowy domu jednorodzinnego może odstraszać. Podpowiadamy, jak można obniżyć ten koszt.

Na cenę budowy domu wpływa wiele czynników, w tym technologia budowy, użyte materiały, przestrzeń, a nawet kształt. Duże znaczenie ma też to, czy skorzystamy z usług profesjonalnej firmy, czy zdecydujemy się na samodzielne zarządzanie inwestycją. 

Zakup działki 

Aby tanio zbudować dom jednorodzinny, na początek warto dokładnie określić, jakiej powierzchni potrzebujemy. Teren pod zabudowę nie może być za mały, ani zbyt duży na nasze potrzeby. Oszczędność przynosi zakup działki nieuzbrojonej, trzeba jednak wtedy upewnić się, że jest możliwość podłączenia mediów (jeśli w okolicy znajdują się inne działki, to niemal na pewno nie będzie z tym trudności. Liczy się również kształt działki i rzeźba terenu. 

Technologia budowy 

Polacy najczęściej wybierają domy murowane, gdyż są najbardziej trwałe. Ich postawienie trwa jednak najdłużej i dużo kosztuje. Szukając oszczędności, wiele osób stawia na alternatywne projekty, jakie można znaleźć np. na stronie domoweklimaty.pl. Są one prostsze i tańsze. Jedną z opcji jest budowa domu jednorodzinnego w prefabrykatów – trwa ona krótko, a przy tym wymaga niewielkich nakładów finansowych. Można też zdecydować się na dom o konstrukcji szkieletowej. Taka konstrukcja jest lekka, a przy tym trwała. Wbrew powszechnej opinii, taki dom jednorodzinny ma doskonałe właściwości termoizolacyjne, a przy tym zapewnia zdrowy mikroklimat w pokojach. 

Projekt domu 

Duże oszczędności może przynieść skorzystanie z gotowego projektu domu jednorodzinnego w miejsce jego samodzielnego opracowania. Chociaż samodzielne zarządzanie pracami może przynieść oszczędności (np. poprzez możliwość wyboru dostawcy materiałów i negocjowania cen), to jednak często trwa długo, co w efekcie powoduje wzrost ceny zamiast jej zmniejszenia. Warto więc skorzystać z pomocy profesjonalistów. Co oferują projekty nowoczesnych domów oprócz znacznie większego komfortu?

Przede wszystkim mnogość opcji. Jeśli zależy nam na obniżeniu kosztów domu jednorodzinnego, możemy wybrać projekt pozbawiony złożonych brył i załamań. Na cenę ma wpływ także obecność pięter i piwnicy – rezygnacja z tej ostatniej to obniżenie ceny nawet o 15%, a zamiast niej można postawić dodatkowe pomieszczenia na powierzchni. Najtańsze są domy parterowe lub z poddaszem użytkowym. Trzeba też zawczasu przewidzieć, ile i jak dużych pomieszczeń potrzebujemy. Zbyt duży dom to niewykorzystany metraż, za który przyjdzie jednak zapłacić.

Najnowsze

Leave a Comment