Niedojrzałość emocjonalna mężczyzn

Niedojrzałość emocjonalna mężczyzn

Wiek mężczyzny ma niewielkie znaczenie w przypadku określania dojrzałości emocjonalnej. Pierwsze niepokojące sygnały można dostrzec już w trakcie poznawania mężczyzny. Objawiające się w jego zachowaniu, sposobie wyrażania się. To, w jaki sposób kobietę traktuje, jakimi żartami ją uraczy, wiele świadczy o jego wychowaniu. Używanie pogardliwych wyrażeń w stosunku do płci żeńskiej, takich jak suczki, lalunie, okraszone nieraz mało wybrednymi żartami to pierwsza czerwona lampka.

Jak objawia się niedojrzałość emocjonalna u mężczyzn?

Jeśli mężczyzna powiela stereotypy, w rozmowie ubliżając kobietom jako kierowcom, jako decydentom czy sprowadzając je do roli kucharki i sprzątaczki, lepiej jest od takiego mężczyzny uciekać. Oznacza to zwykle, że nie szuka partnerki w życiu, a drugiej matki, będącej jednocześnie jego służącą i kochanką. Taki mężczyzna nie potrafi zaopiekować się sobą, a co dopiero drugą osobą.

Jest również niezdolny do poważnych rozmów o swoich uczuciach i obawach, tłamsząc je w sobie i budując dystans w relacji. W innych wypadku może to też oznaczać kompletne niezrozumienie własnych uczuć, co może w skutkować obciążeniem za nie winą wszystkich dookoła, tylko nie siebie samego. Niedojrzali mężczyźni wykazują się egoizmem i egocentryzmem, szukają okazji do zrzucenia winy za swoje błędy i niepowodzenie na inne osoby.

Nie są w stanie ponieść konsekwencji własnych czynów, poddać się refleksji czy przeprosić. Są w stanie obrażać się tak długo, aż ta druga osoba wyciągnie rękę na zgodę, co tylko pogłębia ich problem. Zwykle nie widzą nic niestosownego w swoim zachowaniu i utrzymują, że zawsze mają rację. Co więcej, wielu z nich ma tendencję do testowania cierpliwości kobiety, poddając ją różnym próbom, starając się ją sprowokować, robiąc jej na złość i wywołując kłótnie. Takie zabiegi są dla drugiej osoby wyczerpujące emocjonalnie i psychicznie, a pozostawanie w związku opartym na takich relacjach jest toksyczne.

Jakie mogą być przyczyny niedojrzałości emocjonalnej u mężczyzn?

Większość problemów z dojrzałością mężczyzn zaczyna się już w dzieciństwie. Wpajanie im kulturowo utartych ról kobiecych i męskich, utrwalanie stereotypów kobiety dbającej o dom, a mężczyzny pracującego, często skutkuje nieprzystosowaniem mężczyzny do dorosłości.

W efekcie mężczyzna mieszka z rodzicami aż do momentu znalezienia przyszłej żony albo wyprowadza się i kompletnie tonie pod nawałem prania i innych porządków domowych, już nie mówiąc o braku umiejętności przyrządzania podstawowych potraw. Podobnie jest z kwestią rozmów o uczuciach i emocjach, niegrzeczny chłopiec zostaje usprawiedliwiony w swoim zachowaniu, w argumentacji powołując się na jego płeć lub wiek.

Jednocześnie wpaja mu się, że chłopaki nie płaczą, że rozmawianie o uczuciach jest zarezerwowane tylko dla dziewczyn, przez co mężczyzna nie jest nauczony radzenia sobie z nimi. Uczucia kojarzone są z okazywaniem słabości, są źródłem wstydu, nieraz wielokrotnie wyśmiewanych przez ojców, wujków i kolegów, promujących i zapatrzonych toksyczny, stereotypowy obraz męskości.

Najnowsze

Leave a Comment