Niedojrzałość emocjonalna mężczyzn – objawy, leczenie

Niedojrzałość emocjonalna mężczyzn

Wiek mężczyzny ma niewielkie znaczenie w przypadku określania dojrzałości emocjonalnej. Pierwsze niepokojące sygnały można dostrzec już w trakcie poznawania mężczyzny. Objawiające się w jego zachowaniu, sposobie wyrażania się. To, w jaki sposób kobietę traktuje, jakimi żartami ją uraczy, wiele świadczy o jego wychowaniu. Używanie pogardliwych wyrażeń w stosunku do płci żeńskiej, takich jak suczki, lalunie, okraszone nieraz mało wybrednymi żartami to pierwsza czerwona lampka. Niedojrzałość emocjonalna – jaką ją zdefiniować?

Jak objawia się niedojrzałość emocjonalna u mężczyzn?

Jeśli mężczyzna powiela stereotypy, w rozmowie ubliżając kobietom jako kierowcom, jako decydentom czy sprowadzając je do roli kucharki i sprzątaczki, lepiej jest od takiego mężczyzny uciekać. Oznacza to zwykle, że nie szuka partnerki w życiu, a drugiej matki, będącej jednocześnie jego służącą i kochanką. Taki mężczyzna nie potrafi zaopiekować się sobą, a co dopiero drugą osobą.

Jest również niezdolny do poważnych rozmów o swoich uczuciach i obawach, tłamsząc je w sobie i budując dystans w relacji. W innych wypadku może to też oznaczać kompletne niezrozumienie własnych uczuć, co może w skutkować obciążeniem za nie winą wszystkich dookoła, tylko nie siebie samego. Niedojrzali mężczyźni wykazują się egoizmem i egocentryzmem, szukają okazji do zrzucenia winy za swoje błędy i niepowodzenie na inne osoby.

Nie są w stanie ponieść konsekwencji własnych czynów, poddać się refleksji czy przeprosić. Są w stanie obrażać się tak długo, aż ta druga osoba wyciągnie rękę na zgodę, co tylko pogłębia ich problem. Zwykle nie widzą nic niestosownego w swoim zachowaniu i utrzymują, że zawsze mają rację. Co więcej, wielu z nich ma tendencję do testowania cierpliwości kobiety, poddając ją różnym próbom, starając się ją sprowokować, robiąc jej na złość i wywołując kłótnie. Takie zabiegi są dla drugiej osoby wyczerpujące emocjonalnie i psychicznie, a pozostawanie w związku opartym na takich relacjach jest toksyczne.

Jakie mogą być przyczyny niedojrzałości emocjonalnej u mężczyzn?

Większość problemów z dojrzałością mężczyzn zaczyna się już w dzieciństwie. Wpajanie im kulturowo utartych ról kobiecych i męskich, utrwalanie stereotypów kobiety dbającej o dom, a mężczyzny pracującego, często skutkuje nieprzystosowaniem mężczyzny do dorosłości.

W efekcie mężczyzna mieszka z rodzicami aż do momentu znalezienia przyszłej żony albo wyprowadza się i kompletnie tonie pod nawałem prania i innych porządków domowych, już nie mówiąc o braku umiejętności przyrządzania podstawowych potraw. Podobnie jest z kwestią rozmów o uczuciach i emocjach, niegrzeczny chłopiec zostaje usprawiedliwiony w swoim zachowaniu, w argumentacji powołując się na jego płeć lub wiek.

Jednocześnie wpaja mu się, że chłopaki nie płaczą, że rozmawianie o uczuciach jest zarezerwowane tylko dla dziewczyn, przez co mężczyzna nie jest nauczony radzenia sobie z nimi. Uczucia kojarzone są z okazywaniem słabości, są źródłem wstydu, nieraz wielokrotnie wyśmiewanych przez ojców, wujków i kolegów, promujących i zapatrzonych toksyczny, stereotypowy obraz męskości.

Mężczyzna jak dziecko – niedojrzałość emocjonalna mężczyzn

Mężczyźni zachowujący się jak kilkuletni chłopcy, mieszkający z rodzicami do 30-tki, niezakładający rodziny, uzależnieni od elektronicznych gadżetów, niepotrafiący zbudować trwałego związku, przedmiotowo traktujący kobiety to zmora współczesności w wielu krajach.  Świat przez ostatnie 30 lat zmienił się za sprawą internetu i gadżetów elektronicznych. Nowoczesne technologie zastąpiły kontakty międzyludzkie i wiele codziennych czynności i sprawiły, że ludzie zagubili się we współczesnym świecie.  Wygodne życie spowodowało, że mężczyźni nie dojrzewają emocjonalnie. Jest to coraz poważniejszy problem, który odbija się na wielu gałęziach życia.

Czym jest niedojrzałość emocjonalna?

Jest to bardzo groźne zjawisko destabilizujące codzienne życie. Dotyka najczęściej mężczyzn, wobec których zmniejszyły się wymagania kulturowe. Zamiast głowy rodziny, mężczyzna pełni rolę partnera i nie czuje potrzeby, aby dojrzeć. Niedojrzałość emocjonalna mężczyzn to jedna z przyczyn porażki w życiu osobistym i towarzyskim, czasem także w pracy. Dorosły człowiek ma przeróżne problemy ze sobą, których nie dostrzega, co więcej uważa, że to inni mają problem, którym chcą go obciążyć.  Jest to dorosły mężczyzna, czasem nawet po 40-tce, który  nie dorósł emocjonalnie do swojej roli.

Przyczyny niedojrzałości emocjonalnej mężczyzn

Nie ma jednoznacznej przyczyny niedojrzałości emocjonalnej mężczyzn. Źródła problemów należy szukać w biologicznej rodzinie – mężczyzna wychowany w rodzinie dysfunkcyjnej: syn rodziców mających problem z alkoholem, dziecko wychowany w rodzinie przemocowej, doświadczające przemocy ze strony rodziców i rówieśników, może mieć w życiu dorosłym problemy z dojrzałością emocjonalną. Nadopiekuńczość rodziców, wyręczanie chłopca we wszystkich czynnościach, nieobecność wychowawcza ojca, który nie wprowadził syna w świat męskich umiejętności (majsterkowanie, ruchowe zabawy) lub zaniedbania wychowawcze, nieinteresowanie się postępowaniem, nauką i problemami syna, zastępowanie wychowania drogimi prezentami i gadżetami elektronicznymi, powoduje niedojrzałość emocjonalną mężczyzny.

Duży udział w braku dojrzałości emocjonalnej panów mają media społecznościowe, które pokazują piękny świat, gdzie wszystko się odbiorcy należy bez większego wysiłku. Kierowany przekaz jest prosty, aby być mężczyzną, musisz ubierać się w najdroższych sklepach, wymieniać co roku smartfona, podrywać kobiety (czasem wbrew ich woli), chodzić na siłownię i do kosmetyczki. Doprowadziło to zagubienia ról płciowych. Mężczyzna chce dorównać wzorcom kreowanym przez bogatych sportowców, modeli, czy aktorów i zapomina, że przede wszystkim powinien dbać o partnerkę, podjąć współodpowiedzialność za związek i ewentualną rodzinę oraz musi umieć wykonać podstawowe naprawy, powinien mieć określone zainteresowania, ale i umieć znaleźć granicę między zainteresowaniami, szaleństwem i rozsądkiem.

Wzór macho

 Mężczyzna musi mieć wszystko, co chce, nawet za cenę godności drugiego człowieka i nie musi liczyć się z uczuciami innych ludzi. Ma skupić się na posiadaniu i pokazywaniu swojej siły, wspaniałości, nie może okazać słabości -to najkrótsza charakterystyka stereotypowego macho.  Taki typ wzorca osobowego również przyczynia się do niedojrzałości emocjonalnej mężczyzny, ponieważ są to oczekiwania egoistyczne i nierealne do spełnienia. Próba ich realizacji w życiu codziennym może spotkać się z odrzuceniem lub być przyczyną piekła, jakie mężczyzna urządzi swoim najbliższym.

Niedojrzały emocjonalnie mężczyzna w związku

To największy koszmar kobiety. Niedojrzały emocjonalnie mężczyzna uważa, że świat kręci wokół niego i zachowuje się niczym nastolatek. Z niewielką różnicą – przeważnie pracuje. Bawi się uczuciami kobiety, sprawdza na ile, może sobie pozwolić w związku, testuje jej cierpliwość. Cieszy się, kiedy zrobi coś głupiego i zdenerwuje partnerkę.  To egoista, który czerpie przyjemność z poniżania i denerwowania innych.

Niedojrzały emocjonalnie mężczyzna nie przeprosi za swoje błędy, bo nie widzi niczego niestosownego w swoim zachowaniu. Nie chodzi o to, że mężczyzna nie ma prawa do błędu, wygłupienia się, ale jeżeli zrobi coś, co drugiej osobie sprawi przykrość, to powinien przeprosić i wyjaśnić swoje postępowanie. Niedojrzały emocjonalnie mężczyzna nie odzywa się pierwszy – lubi, kiedy kobieta martwi się o niego, pierwsza pisze lub dzwoni. Zainteresowanie kogoś jego osobą, zamartwianie się partnerki, to dla niego powód do dumy i fantastyczna zabawa. Nie posuwa relacji w związku do przodu, całą inicjatywę zostawia kobiecie. Niedojrzały emocjonalnie mężczyzna nie potrafi lub nie chce zadbać o swoje otoczenie – nie sprząta po sobie, nie włączy prania – uważa, że to powinna robić kobieta, bo taki wzorzec wyniósł z domu.

Niedojrzały emocjonalnie mężczyzna nie potrafi rozmawiać o uczuciach, bo przecież to babskie tematy. Kojarzy uczucia z okazywanie słabości i są one dla niego powodem do wstydu. Woli prezentować niedojrzałą męskość opartą na egoizmie i wywyższaniu się ponad partnerkę. Zachowuje się momentami niczym obrażone dziecko.

Najnowsze

One Thought to “Niedojrzałość emocjonalna mężczyzn – objawy, leczenie”

  1. Tomek

    No i gdzie tu jest cokolwiek o leczeniu?

Leave a Comment