Jakie elementy i akcesoria mogą okazać się niezbędne podczas tworzenia instalacji miedzianych?

Jakie elementy i akcesoria mogą okazać się niezbędne podczas tworzenia instalacji miedzianych?

Systemy, które wykonywane są aktualnie w domach, biurach czy różnego rodzaju budynkach i obiektach mogą powstawać na bazie różnych materiałów. Jedną z ciekawszych opcji są dzisiaj instalacje miedziane które, mimo że są nieco droższe od innych, zyskują coraz większą popularność. Wynika to przede wszystkim z doskonałych właściwości miedzi, a także jej trwałości, odporności i wytrzymałości. Instalacje powstające na bazie miedzi to między innymi instalacje grzewcze, wodne, a także elektryczne. Tak naprawdę można stworzyć praktycznie każdą instalację, w której wykorzystane zostaną elementy miedziane. Jednak tutaj pojawia się pewne pytanie. W jakie właściwie akcesoria i elementy należy się wyposażyć, planując utworzenie takowej instalacji? O tym poniżej.

Instalacje miedziane, czyli co musi znaleźć się na liście zakupów

Decydując się na stworzenie instalacji wodnej, elektrycznej lub grzewczej z miedzi należy skupić się na dopasowaniu do niej właściwych elementów. Przede wszystkim muszą to być produkty o wysokiej jakości i doskonałych parametrach. Na liście z pewnością nie może zabraknąć:

 • odpowiednich rur miedzianych – do wyboru są rury o dowolnej grubości, szerokości, średnicy i długości,
 • łączników miedzianych – lista tego typu produktów jest dość długa, dlatego należy upewnić się jakie przedmioty są niezbędne do wykonania konkretnej instalacji. Są to na przykład:
  • ◦ łączniki,
  • ◦ kolana,
  • ◦ łuki,
  • ◦ mufy,
  • ◦ trójniki.

Wszystkie wyżej wymienione elementy łączeniowe występują w różnych wariantach i rozmiarach. Mogę one różnić się od siebie kolorem, średnicą, kątem nachylenia i wieloma innymi parametrami, dlatego należy o tym pamiętać podczas dokonywania zakupów. Różnego rodzaju złączki czy kształtki powinny zostać dopasowane do rur i pozostałych elementów budujących całą instalację. Instalacje miedziane cechują się bardzo wysoką jakością, trwałością i solidnym wykonaniem. Stąd też ich cena jest nieco wyższa niż w przypadku innych produktów jednak tak naprawdę, nie mają one sobie równych.

Zalety tworzenia instalacji miedzianych

Instalacje miedziane stają się dzisiaj coraz bardziej popularne i to na całym świecie. Ich zaletą jest efektywne działanie, wydajność i przede wszystkim trwałość. Tworzenie instalacji na bazie miedzi wpływa także na bezpieczeństwo i zdrowie. Ciekawostką jest, że miedź ma właściwości bakteriobójcze. To właśnie, dlatego pokrywa się nią różne elementy w szpitalach lub przychodniach zdrowia. Stąd też wiele instalacji miedzianych tworzonych jest właśnie od podstaw w placówkach medycznych. Coraz więcej takich instalacji pojawia się także w domach prywatnych. Miedź wchodzi w skład przewodów, rur i całych instalacji gazowych, słonecznych, grzewczych, chłodniczych, klimatyzacyjnych i wodociągowych. Oczywiście przed rozpoczęciem budowy instalacji należy stworzyć odpowiedni i zgodny z normami projekt.

Najnowsze

Leave a Comment