Mistrzowska precyzja w zasięgu ręki – maszyny CNC

Mistrzowska precyzja w zasięgu ręki – maszyny CNC

Rozwój nowoczesnych technologii to nie tylko efektowne gadżety, ale przede wszystkim konkretne rozwiązanie wykorzystywane w medycynie, przemyśle czy rolnictwie. Zaliczyć możemy do nich maszyny z układem CNC. Jak działają i gdzie się je wykorzystuje?

Rozwój technologii opartej o CNC

Dzięki nowoczesnym maszynom i oprogramowaniu możliwa stała się obróbka materiałów z nieosiągalną dotychczas precyzją i szybkością. Rozwój tej technologii był niejako wymuszony przez postępujące procesy globalizacyjne i rosnącą presję rynku na wytwarzanie coraz bardziej doskonałych produktów w coraz krótszym czasie. Idea numerycznego sterowania obrabiarek zrodziła się na przełomie lat 50 i 60 XX w. w Stanach Zjednoczonych, gdzie technologię tę zaczęto wykorzystywać na potrzeby lotnictwa wojskowego. Dekadę później powstały w pełni skomputeryzowane układy sterowania z ang. Computer Numerical Control. Obecnie technologia ta rozwija się w szybkim tempie dostarczając jeszcze bardziej zaawansowane rozwiązania z których korzystają m.in. firmy świadczące usługi frezarskie.

Jak działa maszyna z układem CNC?

Obrabiarki CNC działają samoczynnie co jest możliwe dzięki wyposażeniu ich w urządzenia odpowiadające za sterowanie, regulację i zarządzanie. Sterowniki i zainstalowane oprogramowanie nadzorują pracę maszyny komunikując się z operatorem za pomocą interfejsu, najczęściej graficznego, który daje pracownikowi wykonującemu np. frezowanie pełną kontrolę nad całym procesem. Jednak zanim się on rozpocznie programista CNC, musi przygotować projekt, w tym celu korzysta najczęściej z oprogramowania CAD. Następnie jest on przetwarzany na plan sterowania maszyny i dopiero wtedy może rozpocząć się wykonanie projektu.

Zastosowanie maszyn z układem sterowania numerycznego

Obróbka materiałów jest podstawą wielu gałęzi przemysłu, wykonuje się ją zarówno w dużych zakładach przemysłowych jak i małych pracowniach rzemieślniczych. Dokładność frezowania czy toczenia jest szczególnie ważna w przypadku przemysłu lotniczego, gdzie jakość wykonywanych elementów przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo uczestników ruchu lotniczego. Podobnie jest w przypadku przemysłu samochodowego, tutaj również precyzja maszyn CNC jest nieoceniona. Z ich wyjątkowych parametrów korzystają również firmy zajmujące się produkcją maszyn i urządzeń rolniczych oraz budowlanych czy też inżynierii sanitarnej.

Najnowsze

Leave a Comment