Najlepszy program do fakturowania 2020

Najlepszy program do fakturowania 2020

Kończymy rok 2019 z wielkimi i licznymi zmianami w prawie. Zbliża się kolejny okres, a wraz z nim jeszcze więcej pomysłów rządzących na skuteczniejszą ściągalność podatków. Dla przedsiębiorców oznacza to mniej aktywności na rzecz kontrahentów, a więcej pracy samokształcącej i adaptacyjnej. Natomiast producentom oprogramowania księgowego zwiastuje pełne ręce roboty, gdyż fiskus daje niewiele czasu na dostosowanie aplikacji. Sama ustawa wprowadzająca obowiązkowy split payment pociągnęła za sobą konieczność dostosowania JPK_FA. Takie intensywne prace legislacyjne w prawie podatkowym zmuszają właścicieli firm do poszukiwania narządzi, które są na bieżąco aktualizowane zgodnie z wytycznymi ministerstwa. Który program do fakturowania będzie w 2020 wyprzedzał konkurencję? Przyjrzyjmy się aplikacji do wystawiania faktur FakturaLight, która w ostatnim czasie cieszy się największą popularnością wśród użytkowników macOS.

Program do fakturowania 2020 dla małych firm


Mała firma najczęściej kojarzy się z jednoosobową działalnością gospodarczą, mającą swoją siedzibę w przysłowiowym „garażu”, gdzie właściciel, jako główny wykonawca, pracuje na wysłużonym PC-cie z poprzedniego dziesięciolecia. Tymczasem małe firmy często posiadają kilka oddziałów, w których pracują kilkuosobowe zespoły. W tego typu jednostkach gospodarczych fakturowanie nie odbywa się centralnie, a lokalnie. Dlatego wybierając program do fakturowania na 2020 rok dla małych firm, szczególną uwagę należy zwrócić nie tylko na cenę, ale także na postanowienia licencji. Korzystne zapisy posiada wspomniana aplikacja FakturaLight. W punkcie drugim czytamy:

„Użytkownik – posiadacz oryginalnego klucza do programu – może używać OPROGRAMOWANIA przez czas określony przy zawarciu umowy kupna licencji. Użytkownik posiada niewyłączną licencję na instalowanie i używanie OPROGRAMOWANIA na nieograniczonej liczbie stanowisk komputerowych w swojej firmie. Licencja jest przypisana do numeru NIP firmy i każdy jej pracownik również może użytkować OPROGRAMOWANIE na stanowiskach komputerowych należących do firmy.”

Powyższy punkt daje właścicielowi firmy szansę na realne oszczędności. Płacąc za jedną licencję, może w ramach jednej działalności korzystać z oprogramowania do fakturowania na dowolnej liczbie stanowisk robotniczych. Przedsiębiorca może też zdecydować, czy dane sprzedażowe będą współdzielone, czy każda jednostka będzie posiadała indywidualne bazy danych. W obydwu przypadkach konfiguracja przebiega szybko, za pomocą kilku kroków. Z powodzeniem może ją wykonać każdy przeciętny użytkownik, co jeszcze bardziej zachęca do wyboru tej aplikacji.

Program do fakturowania 2020 dla zwolnionych z VAT

Od 2014 roku przedsiębiorcy zwolnieni z VAT, podmiotowo czy przedmiotowo, mają możliwość dokumentowania sprzedaży za pomocą faktury. W przepisach czytamy, że taki dokument nie zawiera informacji o wysokości podatku od towarów i usług, gdyż VAT po prostu nie występuje. Drugi warunek to umieszczenie informacji o podstawie prawnej zwolnienia, ale nie w każdym przypadku. Taki zapis jest wymagany wtedy, kiedy przedsiębiorca korzysta ze zwolnienia przedmiotowego. Nie jest on konieczny, gdy firma jest zwolniona z VAT ze względu na limitu przychodów. Czy zatem powinien się czymś różnić program do fakturowania dla zwolnionych z VAT? 2020 rok, przynajmniej na razie, nie zapowiada żadnych zmian w tej sprawie. Dlatego jeśli tylko aplikacja spełnia powyższe warunki, to może być z powodzeniem używana w danym przedsiębiorstwie. Wróćmy jeszcze do omawianego programu FakturaLight. Okazuje się, że producent wziął pod uwagę podmioty zwolnione z podatku od towarów i usług i przygotował wersję faktury bez VAT. Co prawda, przed rozpoczęciem korzystania z programu należy przeprowadzić odpowiednią konfigurację, ale w tym przypadku sprowadza się ona dosłownie do jednego kliknięcia.

Uniwersalny program do fakturowania jest dobrym wyborem również dlatego, że w przypadku utraty zwolnienia, zmiana typu faktury następuje w wyniku jednego kliknięcia. Nie ma konieczności zmiany oprogramowania, ponownego wdrażania ani ponoszenia dodatkowych kosztów.

Program do fakturowania 2020 z JPK na macOS

Fakturowanie generuje dodatkowe obowiązki dla przedsiębiorcy. Podatnik podatku VAT musi regularnie przesyłać do urzędu skarbowego elektroniczne zestawienie operacji gospodarczych, udokumentowanych fakturą lub paragonem za dany okres w określonym formacie XML. Co prawda można je wypełnić ręcznie, ale już samo rozszyfrowanie struktury zajmuje kilkanaście godzin, nie mówiąc już o uzupełnianiu danych.

Nieoceniony jest w tym momencie program generujący odpowiedni plik JPK_VAT, na podstawie wystawionych dokumentów sprzedażowych. I taką aplikację udostępniło ministerstwo. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że nie jest ona kompatybilna z systemem macOS. Jedynym rozwiązaniem dla użytkowników produktów Apple, są komercyjne aplikacje. Wśród nich od kilku lat przoduje FakturaLight. Jest to obecnie najpopularniejszy program do fakturowania z JPK na macOS. 2020 to zapowiedź następnych zmian w JPK_VAT i nie tylko, więc prognozujemy, że program będzie jeszcze bardziej rozchwytywany.

Dlaczego przedsiębiorcy tak chętnie wybierają FakturaLight? Śledząc historię zmian, można uchwycić systematyczność w rozwoju i dbałość o szczegóły. Wynika to z faktu, że pracownicy firmy Complay skrupulatnie analizują potrzeby rynku i kontrolują zmiany w prawie, dzięki czemu skutecznie pracują nad optymalizacją procesu fakturowania. W żadnym momencie nie zapominając o bezpieczeństwie danych. Produkt więc broni się sam.

Najnowsze

Leave a Comment